Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22212 miejsce

Doroteusz Fionik. Naśladując ewangelicznego siewcę

Dzisiaj; czwartek, 25 czerwca TVP INFO o godz. 16.15 i 23.15 pokaże film dokumentalny z 2014 r. Jerzego Kaliny o Doroteuszu Fioniuku, którego rodzina od pokoleń mieszka w Studziwodach, wsi wchłoniętej przez miasto Bielsk Podlaski.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiDoroteusz Fionik, człowiek wielu talentów. Postać niezwykła. Jedna z grupy najbardziej wyrazistych osób, które w swojej wędrówce reporterskiej poznałem.

 / Fot. Archiwum D. FionikaZajmuje się historią i etnografią Ziemi Bielskiej. Jest autorem i współautorem kilkunastu książek i artykułów poświęconych historii regionu, współzałożycielem Białoruskiego Towarzystwa Historycznego. Współpracownikiem tygodnika” Niwa”, „Przeglądu Prawosławnego”, „Czasopisu”. Członkiem redakcji Białoruskich Zeszytów Historycznych.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiZałożycielem i wydawcą kwartalnika krajoznawczego-kulturalnego „Bielski Hostineć”, organizatorem festiwalu podlasko-poleskiego „Tam po majowuj rosi”. Założycielem i kustoszem muzeum.

Prowadzi lekcje muzealne, koncerty folkloru tradycyjnego, warsztaty piśmiennictwa słowiańskiego.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiNiezmordowany w poszukiwaniu i utrwalaniu dziedzictwa przeszłości. Jego Muzeum Małej Ojczyzny wskrzesza zapomniane zwyczaje m.in. obyczaj kolędowania "na Wodochryszcza" podczas którego gromada dzieci i młodzieży przebranych za zwierzęta, diabły, królów na czele których maszeruje "gwiazdor" rozdaje Chrystki.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiObrzędy "na Juria" na polu Doroteusza Fionika rozpoczynają się modlitwą i odśpiewaniem wielkanocnego hymnu o zmartwychwstaniu Chrystusa. Podobnie jak za dawnych lat, podczas obchodu pól, rozrzuca się wielkanocne kraszanki i skorupki jajek, śpiewa pieśni zaklinające urodzaj, tacza się po młodym życie i weseli przy kieliszku swojskiej nalewki.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiD. Fionik uprawia gospodarskie rolne tradycyjnymi metodami. Mieszka w Studziwodach z żoną Elżbietą i synami Maksimem i Eliaszem oraz córką Taisą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.