Facebook Google+ Twitter

"Dorwać mistrza". "Prawa człowieka i ich granice" Osiatyńskiego

Wydawnictwo "Znak" stara się od czasu do czasu "dorwać mistrza". Tak nazywa się cykl spotkań z wybitnymi osobami. 29 marca w sali teatralnej PWST w Krakowie gościł prof. Wiktor Osiatyński.

Pośród mistrzów, którzy na takich spotkaniach na żywo dzielili się swoją wiedzą i przemyśleniami z krakowską publicznością byli: Michał Heller, Wojciech Mann, Norman Davies, Vaclav Havel, Andrzej Szczeklik, Adam Zagajewski, Władysław Bartoszewski.

Profesor Wiktor Osiatyński to światowej sławy pisarz, wykładowca, prawnik i konstytucjonalista.
Swoją ciekawością opinii, poglądów i teorii wybitnych światowych autorytetów dzielił się z czytelnikami, publikując wywiady z wybitnymi rozmówcami zawarte w popularnych trzech kolejnych książkach zatytułowanych "Zrozumieć świat".

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyOstatnim owocem jego pisarskiego, a także prawniczego skupienia jest książka "Prawa człowieka i ich granice". Czytelnicy, którzy już zapoznali się z treścią tej lektury, twierdzą, że jest to solidny podręcznik obejmujący problematykę praw człowieka. A kiedy autor się zżyma, że skoro podręcznik, to nudny, czytelnicy zapewniają, że ten podręcznik czyta się jak kryminał.
Podczas spotkania z profesorem debatowali z nim Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka specjalizująca się w tematyce rosyjskiej i Adam Kozieł, działacz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

"W demokratycznej Rosji" - opowiadała pani Krystyna Kurczab-Redlich - "gdzie w konstytucji 47 artykułów dotyczy praw człowieka, podejrzani powszechnie poddawani są torturom na posterunkach policji. Oprócz wypróbowanych przez historię udręczeń stosuje się formy nowe, jak np. podłączanie do wysokiego napięcia elektrycznego uszu podejrzanego bądź jego genitaliów. O ile za czasów Jelcyna można było podejrzanego przetrzymać 48 godzin do wyjaśnienia, od kiedy władzę przejął Putin, można zatrzymać go na 5 dób, w przypadkach bardziej szczególnych na 10, a w sytuacjach groźnych na 30. Torturowany przez 5 dni młody kierowca, mimo że niewinny, przyznał się że zamordował swoją pasażerkę i wyskakując z okna, popełnił samobójstwo. Torturom są poddawane także osoby po wyroku, które swą karę spełniają w koloniach. Podobnie jak na policyjnych posterunkach, tortury w koloniach karnych są przyczyną niemałej liczby samobójstw.

Treść raportu Amnesty International przedstawia niepochlebny obraz współczesnego świata. Czytamy w nim, że prawa człowieka łamane są w 159 krajach. Odnotowano, że co najmniej w 111 krajach stosuje się tortury i inne sposoby złego traktowania, w 55 niesprawiedliwe procesy, w 96 ograniczenie wolności słowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zenon Opolski
  • Zenon Opolski
  • 01.04.2011 22:40

A jakby tak skupić się prawniczo nad prawami człowieka w naszej kochanej demokratycznej szkole,to ja
muszę się poskarżyć,że jestem zmuszany do przymusowej nauki głupot,które nigdy nie będą mi potrzebne
w życiu,jestem pod presją nauczycieli,którzy powodują mój stres do tego stopnia, ze nie mogę zająć się przedmiotami,które mnie pasjonują,bo ich przedmiot jest najważniejszy.Nie mogę też powiedzieć Pani swojego poglądu,bo ona ma w książce napisane coś innego.Nie piszę o wolności słowa,ale o wolności poglądów,tego u nas nie ma.Czy jako uczeń mogę zapytać,jak to może być,że w państwie wolnym,ja jestem zniewolony?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże ważna tematyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.