Facebook Google+ Twitter

Dość chaosu, planuj z głową!

Ruszyła ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod petycją do ministra infrastruktury. Jeżeli uważasz, że jako obywatel powinieneś mieć wpływ na to, co dookoła Ciebie budują - koniecznie musisz podpisać petycję!

 / Fot. screen http://www.petycja.org.pl/Z inicjatywy stowarzyszeń SejMisja oraz Sąsiedzkich Włoch, wystartował projekt "Dość chaosu, planuj z głową". Akcja potrwa tylko 30 dni. W tym czasie organizatorzy zamierzają zebrać pod petycją liczbę podpisów, odpowiadającą wadze problemu. Następnym krokiem będzie przekazanie jej do adresata - w tym przypadku ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Akcja przygotowana została w związku z prowadzonymi pracami nad zmianą regulacji ustawowych w zakresie planowania przestrzennego i prawa budowlanego w kierunku liberalizacji, mającej na celu usuwanie barier budowlanych.

"Opieszałość w procesie planowania przestrzennego i brak planów miejscowych to zaproszenie do korupcji"


Głosy poparcia pod petycją potwierdzają zasadności akcji. Liczne komentarze i kilkutysięczna liczba odsłon strony akcji (http://www.petycja.org.pl), w ciągu trzech dni od wystartowania projektu, świadczą o zainteresowaniu tematem. To jednak za mało, aby wywołać publiczną debatę na temat planowania przestrzennego w Polsce. Potrzebne są głosy poparcia. Stąd apel do obywateli o poparcie petycji i zapoznanie się z materiałami dostępnymi na stronie.

Bezwzględny wymóg sporządzenia planów miejscowych dla obszaru całego kraju


Organizatorzy proponują w pierwszej kolejności wdrożyć bezwzględny wymóg sporządzenia planów miejscowych dla obszaru całego kraju, z wyznaczeniem nieprzekraczalnego terminu dla ich zatwierdzenia przez organy samorządowe oraz z wyznaczeniem sankcji wobec urzędników, którzy na czas nie przedstawią projektu planu organom zatwierdzającym.

Rola obywatela w procesie planowania


Organizatorzy domagają się również skutecznego uświadomienia społeczeństwu, jaki wpływ na życie każdego z nas ma planowanie przestrzenne, jaka jest rola obywatela w procesie planowania i jaka jest jego odpowiedzialność za zapisy lokalnego planu miejscowego. Muszą być jasno określone prawa i pozycja suwerena, jakim jest społeczność lokalna w procesie planowania przestrzennego.

Włączenie do prac ustawodawczych obywateli


Doświadczenie obywateli, jako mieszkańców pokrzywdzonych przez urzędników samorządowych decyzjami administracyjnymi i zapisami planów, może w procesie tworzenia ustaw wskazać obszary, wymagające szczególnie jednoznacznych zapisów, celem wykluczenia dowolności interpretacyjnej nierzetelnych urzędników. Stąd potrzeba włączenia obywateli do prac ustawodawczych. Jako przykład lekceważenia mieszkańców w procesie kształtowania planu miejscowego, organizatorzy serwują nam świetną porcję filmów dokumentalnych przedstawiających proceder opisywany ostatnio w lokalnych mediach, mianowicie rażącą zniewagę mieszkańców dzielnicy Włochy, którym lokalna Komisja Gospodarki Przestrzennej poparła wnioski do planów na posiedzeniu komisji, następnie zaś wycofała sie z tego podczas Sesji Rady Dzielnicy, bez podania przyczyny. Było to niemożliwe z powodu ucieczki członków Komisji z posiedzenia Rady.

Komentarze pod petycją


Nie odnotowano jeszcze żadnego głosu sprzeciwu wobec propozycji wprowadzenia omówionych we wstępie zmian. Komentarze pozwalają twierdzić, że akcja jest uzasadniona. Dla zobrazowania nastrojów społecznych podaję kilka cytatów:
"Trzeba zatrzymać ogromne apetyty deweloperów na każdy skrawek ziemi, a także architektów nie posiadających etyki zawodowej, dopóki nie jest za późno!"
"Nadmierna liberalizacja może nas doprowadzić do jeszcze większego chaosu urbanistycznego, za który będzie płacić całe społeczeństwo."
"Wreszcie jakaś porządna inicjatywa w tej sprawie, popieram"
"Uważam że to co się dzieje w polskich miastach to jakiś koszmar. Każdy buduje w takim miejscu, takim kolorze i takim stylu jak mu się podoba. Przecież to trzeba jakoś uregulować!"

To tylko wybrane głosy. Dobitnie jednak świadczą o potrzebie debaty i uregulowania prawa w omawianej dziedzinie.

Nadzieje organizatorów


Liczymy na odpowiednie do wagi problemu poparcie akcji. Nie od razu da się zmienić prawo, ale już sam fakt zasygnalizowania problemu, podjęcia tematu oraz zainicjowania publicznej debaty, powinien być dużym krokiem naprzód w kierunku konsultacji społecznych mających na celu zadowolenie każdej ze stron konfliktu - mówi Katarzyna Cymbalista - Prezes stowarzyszenia SejMisja.pl., które udostępniło bezpłatnie mechanizm do zbierania podpisów pod petycją. Co ciekawe, mechanizm obsługuje również podpisy elektroniczne kwalifikowane. Gdyby każdy obywatel takowy posiadał, problem przeforsowania projektu ustawy w ramach Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej w ogóle by nie istniał! To mógłby być przełom!

Z kolei Jolanta Piecuch Prezes Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy, akcentuje ogromną wartość procesu uświadamiania obywateli - Obywatel powinien mieć pełną wiedzę co to są plany, że ma prawo złożyć wnioski. Obywatel powinien zainteresować się swoim otoczeniem, wszystkim by się łatwiej żyło, gdyby obywatele wiedzieli że mają obowiązki, a nie że jak się źle dzieje, to zawsze znajdzie się jakiś winny, tylko nie on sam. Potem są nerwy i zgrzytanie zębami, że mu "zaplanowali" coś z czym nie da się żyć. A on po prostu nie wie, że właśnie planują, i że on jeśli ma jakieś oczekiwania lub własne zamiary, to powinien je złożyć, aby sprawdzić, czy będzie mógł je potem zrealizować.

Finał


Jak zakończy się ta akcja, dowiemy się za miesiąc. Do końca marca każdy może oddać głos pod petycją. Później zostanie ona przekazana w ręce prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Myślę, że z pozycji zabieganego obywatela, warto na chwilę się zatrzymać, zastanowić i w oparciu o materiały dostępne na stronie akcji opowiedzieć sie po którejś ze stron.

Zdaję sobie sprawę, że organizatorzy nie będą mięli łatwego zadania. Społeczeństwo obywatelskie w naszym kraju dopiero raczkuje, ludzie często nie zdają sobie sprawy jak wielką moc ma ich głos. A w tym przypadku głosy świadomych problemu obywateli mogą mieć siłę, jakiej nie mają pieniądze wszystkich developerów razem wziętych...

Warto zajrzeć na stronę akcji pod adresem: http://www.petycja.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.