Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27873 miejsce

"Doskonałość i nędza": Lisicki zgłębia naturę Boga

Drugie wydanie znakomitego zbioru esejów Pawła Lisickiego. Książka napisana językiem erudyty potrafi nakłonić do refleksji na poważny temat. Nawet bardziej, niż niektórzy z nas mogliby tego chcieć.

Paweł Lisicki. / Fot. PAP/Radek PietruszkaWiększość z nas, żyjąc swoim zwykłym życiem, spędzając czas z rodziną, pracując i wypoczywając, z reguły nie myśli o Bogu – zakładając, że w ogóle w Niego wierzymy. Troszkę swoich myśli poświęcamy Mu podczas niedzielnej mszy lub też kiedy jesteśmy świadkami ważnych wydarzeń dotyczących życia innych ludzi, na przykład śmierci.

Są jednak ludzie, którzy myśleniu o Bogu poświęcili naprawdę dużo czasu i wysiłku intelektualnego. Należy do nich Paweł Lisicki, obecnie redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, a wcześniej wieloletni dziennikarz tej gazety i autor esejów filozoficznych i teologicznych, które przyniosły mu uznanie również wśród ludzi z przeciwnej strony ideowej barykady (np. Czesława Miłosza). W swoim zbiorze szkiców z pogranicza teologii i krytyki literackiej „Nie-ludzki Bóg” Lisicki szukał Jego śladów w utworach najwybitniejszych pisarzy dwudziestego wieku. W „Doskonałości i nędzy” stara się zgłębić naturę Najwyższego.

Nie ulega wątpliwości, że ową „doskonałością” w tytule jest właśnie Bóg, ale czy to oznacza, że „nędzą” jest człowiek? Taka dychotomia nasuwa się automatycznie, jednakże Lisicki jest daleki od takiej prostej odpowiedzi. Człowiek nie może być „nędzą”, ponieważ jest stworzony przez Boga na Jego podobieństwo. W swoich tekstach autor stara się zgłębić naturę Stwórcy, Jego stosunek do swojego dzieła – człowieka – oraz co z tego wszystkiego dla nas wynika. W największym stopniu człowiekowi jest poświęcony ostatni esej zbioru, „Głowa Holofernesa”, opisujący mord dokonany przez Judytę na tytułowym władcy. Czytając go można odnieść wrażenie, że Lisickiemu imponuje poświęcenie bohaterki w imię wiary i własnego ludu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polecam "Nad przepaściami wiary" na podstawie rozmów z Hryniewiczwem)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.