Facebook Google+ Twitter

Dostałeś mail o loterii ORDO? Przeczytaj uważnie. ORDO to nie GIODO

ORDO - Ogólnopolski Rejestr Danych Osobowych (nie mylić z Generalnym Inspektoratem Ochrony Danych Osobowych) jest organizatorem darmowej loterii, w której możemy wygrać pieniądze, kino domowe lub telefon komórkowy. Jednak przed wzięciem udziału warto dokładnie przyjrzeć się ankiecie loteryjnej. Zamiast wygrać nagrodę, możemy zezwolić na handel swoimi danymi!

 / Fot. .Na stronie ORDO czytamy: "z formalnego punktu widzenia wypełniamy przepisy Ochrony Danych Osobowych i jesteśmy z tego dumni. Ale równie ważny dla nas jest etyczny wymiar naszej pracy: przede wszystkim potrafimy wczuć się w położenie członków naszych baz, szanujemy każdego człowieka i jego prawa".

Tyle teoria...

Jak wygrać super nagrodę lub nieświadomie zezwolić na handel swoimi danymi?


Oferta darmowej loterii, w której sami wybieramy, jaką nagrodę chcemy wygrać jest kusząca. Mamy do wyboru 10 nagród, spośród których możemy wybrać dla siebie aż 3. Następnie przechodzimy do kolejnego etapu, w którym powinniśmy podać swoje imię i nazwisko oraz datę urodzenia.

Tekst, zapisany oczywiście na samym dole, małą czcionką, brzmi: "wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb loterii".

Do tej pory wszystko jest w porządku - wydaje się być oczywistym, że aby wziąć udział w loterii, organizator musi mieć zgodę na przetwarzanie naszych danych w tym celu. Na następnej stronie musimy uzupełnić dalszą część swoich danych: e-mail, numer telefonu i adres. Ale zanim przejdziemy dalej, zwróćmy uwagę, że tutaj małymi literkami jest już napisane zupełnie coś innego.

Tym razem nie potwierdzamy zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach loterii, ale zgadzamy się "na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną". Najogólniej mówiąc zgadzamy się, aby sprzedawano innym firmom nasze dane osobowe. Jeżeli nie widzimy w tym problemu, to bierzemy udział w loterii. Jeśli jednak ktoś nie ma ochoty odbierać setek telefonów z nowymi "fantastycznymi" ofertami oraz nie chcemy mieć zasypanej skrzynki mailowej "super okazjami" i "promocjami" powinniśmy się w tym momencie głęboko zastanowić.

Co na ten temat GIODO i ORDO?


Wiadomosci24.pl postanowiły zapytać, czy działalność ORDO jest zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych. Zadzwoniliśmy więc do GIODO.

- Już skontrolowaliśmy ORDO. Obecnie trwają czynności pokontrolne. Musimy poczekać na wyniki kontroli. Nie wiadomo, kiedy dokładnie je poznamy - poinformowała rzecznik prasowy GIODO, Małgorzata Kałużyńska-Jasak. Zapytana, czy nazwa ORDO nie jest myląca i czy nie kojarzy się z samym GIODO, dodała: - Moim zdaniem nazwa może wprowadzać w błąd.

Co na to wszystko główny zainteresowany, czyli ORDO? Zapytaliśmy, dlaczego informacja o zgodzie na przetwarzanie danych w celach marketingowych znajduje się na innej stronie niż informacja o przetwarzaniu danych dla celów loterii, co może być mylące dla osób chcących skorzystać z oferty.

- A dlaczego nie miałaby się znajdować na innej stronie? Tak to zostało zaprojektowane - odpowiedział nam przedstawiciel ORDO. Zainteresowała nas jeszcze kwestia kontroli GIODO. Może przedstawiciel ORDO wie na ten temat więcej niż rzecznik GIODO? - Oczywiście, mieliśmy kontrolę. Z tego, co wiem kontrola przebiegła pozytywnie. Jak widać nadal funkcjonujemy - dodał.

Czy kontrola faktycznie przebiegła pozytywnie? Rzeczniczka GIODO zapewniła, że nadal nie ma jej wyników.

Bez względu na wynik kontroli, jeżeli otrzymaliście maila od ORDO z propozycją wzięcia udziału w darmowej loterii, uważnie przeczytajcie ankietę loteryjną. Wiele firm w ten sposób próbuje wyłudzać nasze dane osobowe, aby później móc je sprzedawać.

Zobaczcie przypadek sprzed kilku lat, który także dotyczy podobnego problemu:


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.