Facebook Google+ Twitter

Dostałeś ofertę pracy przez e-mail? Uważaj na mafię i oszustów!

Wielu z nas mogło otrzymać e-maile napisane niezbyt czystą polszczyzną, gdzie oferowano nam zupełnie przyzwoity zarobek za bardzo niewiele pracy.

Ja sam otrzymałem kilka takich listów od różnych nadawców. W ramach eksperymentu dziennikarskiego spróbowałem odpowiedzieć pozytywnie na zaproszenie do współpracy. W jednym przypadku nadawcą była rzekoma klinika medyczna w Rosji zbierająca zlecenia usług medycznych od klientów z Europy, a moja rola miała się ograniczyć do przyjmowania wpłat na moje konto, a następnie poprzez Western Union lub Moneygram przekazywania ich do odbiorcy w Rosji. Taką procedurę motywowano niemożliwością przyjmowania w Rosji przekazów walutowych przez kliniki medyczne. Tak jak motywacja bardzo naciągnięta, tak mój zarobek byłby bardzo przyzwoity, miałbym pobierać 10 procent od obsłużonej operacji.

Podobną "pracę" zaoferowała mi firma West Union Group rodem z ukraińskiego Kijowa. Tu był ciekawszy wariant. Prawdopodobnie wkroczył tu polski pośrednik w osobie Pana Kowalskiego (sic), który za moją pracę oferował tylko 4 procenty od operacji, przypuszczam, że pozostałe 6 miał sam zainkasować bez ryzyka obciążania własnego konta bankowego. Oczywiście moja praca polegałaby, tak jak poprzednio, na przyjmowaniu wpłat od "klientów" na moje konto i przekazywaniu pieniędzy do firmy poprzez Western Union lub Moneygram. Obydwa przypadki wyglądają na typowe rozwiązania organizacyjne, stosowane przy praniu brudnych pieniędzy przez mafię. Nie jest wykluczonym, że wielu naszych obywateli skuszonych łatwym zarobkiem może zaangażować się w ten proceder.

Trudno mi orzekać, w jakim stopniu zostanie złamane tu polskie prawo, ale myślę, że wchodząc w taki układ, polski obywatel de facto staje się świadomym lub nieświadomym współpracownikiem mafii i nie wykręci się od odpowiedzialności za taką działalność. Proponuję więc wszelkie propozycje łatwego zarobku otrzymywane w sieci potraktować jako SPAM i konsekwentnie kierować do komputerowego kosza. Jeśli ktoś będzie chciał podjąć takie ryzyko, to dobrze byłoby poradzić się wcześniej prawnika - specjalisty od spraw karno-skarbowych. Łatwy zarobek może się okazać w konsekwencji trudnym wyrokiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I jeszcze postscriptum.
Niedopisałem jednej jeszcze metody poszukiwania i nabierania naiwnych. W tej niedopisanej występuje postać chętnego ofiarodawcy, który najczęściej stojąc nad grobem chciałby wspomóc z własnych, na ogół bardzo dużych środków wspomóc braci i siostry w Chrystusie. Po nawiązaniu kontaktu jeleń będzie zmuszony ponieść określone koszty związane z przesyłką "czeku" lub sfinansować poradę prawnika, ale na pewno nie zobaczy żadnych pieniędzy na cele ewangelizacyjne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek zdesperowany łyknie wszystko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.