Facebook Google+ Twitter

Dostali pieniądze na walkę z nieśmiałością

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-10-11 09:52

Mają kilkanaście lat i wiele małych i dużych problemów. Ale największym z nich jest brak pewności siebie. Teraz pod okiem aktorów i psychologów będą pokonywać własną tremę

Trening twórczej aktywności, kabaret, taniec i spotkania z ludźmi sztuki mają przełamać lęki nastolatków. Stowarzyszenie Pomocy Uczniom Powiatowego Zespołu Szkół dostało 13,5 tys. zł z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży na realizację programu.

– Naszym celem jest budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości nastolatków – mówi Zofia Łabuz, pedagog internatu PZS i koordynator projektu.

Kilka lat temu założyła w Chojnowie kabaret „Na czworakach”. Impulsem były badania w 2000 roku w jednej z klas, dzięki którym wyszło na jaw, że spora grupa uczniów ma trudności z porozumiewaniem się z innymi i jakby było mało, to jeszcze pojawiają się u nich myśli samobójcze. Zofia Łabuz zauważyła, że młodzież, która wcześniej była nieśmiała i zamknięta w sobie, dzięki graniu w kabarecie przestała obawiać się wyzwań i lepiej radzi sobie w życiu.

Dlatego przygotowała program Metamorfozy i zgłosiła go w ramach akcji „Równać Szanse” do fundacji. Do współpracy zaprosiła bibliotekę, legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych i kilka innych organizacji. W konkursie o dotacje wystartowało 1200 instytucji i organizacji społecznych. Chojnowski projekt był jednym z 90, który zakwalifikował się do dotacji.

Spotkania mają odbywać się w weekendy. Pierwotnie zakładano, że w zajęciach weźmie udział 30 uczniów, ale zgłosiło się ich aż 45.

– Frekwencja nas zaskoczyła – dodaje Łabuz. – Spodziewaliśmy się raczej, że będziemy mieć problemy z namówieniem młodych ludzi.

Jednym z elementów programu będą warsztaty aktywności twórczej prowadzone przez ludzi związanych z legnickim teatrem. – Aktorstwo jak żadna inna sztuka nadaje się do przełamywania barier, uczy otwartości – tłumaczy Joanna Rostkowska z Teatru im. Modrzejewskiej.

Warsztaty z ruchu scenicznego rozpoczną się w listopadzie. Kolejne przedsięwzięcia projektu Metamorfozy to m.in. kursy tańca nowoczesnego, jasełka dla podopiecznych Dolnośląskiego Ośrodka Pielęgnacyjnego, spotkania z pisarzami i warsztaty psychologiczne. Na kwiecień zaplanowany jest koncert finałowy.

Tomasz Woźnia k

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.