Facebook Google+ Twitter

Dostęp do informacji publicznej został ograniczony. Co ukryje przed nami władza?

W czwartek 29 grudnia wchodzi w życie nowelizacja, która przewiduje możliwość ograniczenia prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa". Przepis budzi wiele wątpliwości.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sejm_rp_front_20070103.jpg&filetimestamp=20070103180548 / Fot. fot.pl.wikipedia.orgJak informuje wprost.pl, prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację do ustawy, która przewiduje możliwość ukrycia informacji przed obywatelem. Zapis budzi sporo kontrowersji. Trybunał Konstytucyjny otrzymał nawet wniosek prezydenta o ocenę i opinię w tej sprawie.

Wprowadzona zmiana jest krytykowana, ponieważ zdaniem ekspertów ustawa jest niejasna, jej zakres jest zbyt szeroki oraz i wprowadza się ją w życie bez realnej potrzeby. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ta poprawka Senatu, wykraczając poza zakres projektu nowelizacji, narusza procedurę legislacyjną.

Prace nad nowelizacją o dostępie do informacji publicznej prowadzono w Sejmie od lata tego roku. Poprzedni rząd określał projekt w kategoriach bardzo pilnego. Zamierzeniem było jak najszybsze dostosowanie prawa polskiego do dyrektywy UE w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Termin wprowadzenia uregulowań europejskich w tej sprawie minął w 2005 r., a Polska była ostatnim krajem Unii, który nie przeprowadził wymaganych zmian.

W nowelizacji ustawy wyraźnie rozróżniono "dostęp do informacji publicznej", co uznano za prawo polityczne, od "ponownego wykorzystania informacji publicznej", co uznane zostało za prawo gospodarcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 04.01.2012 13:31

żeby Polacy nie dowiedzieli się ile rząd bierze w łapę od obcych koncernów za rozgrabienie przemysłu,rząd polski to V-ta kolumna potomkowie "icków",josków ,za krótko Adolf żył.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
  • Karzeł
  • 29.12.2011 21:20

Jakoś mnie to nie dziwi.Po kolejnych wygranych wyborach PO uznała Polaków (najzupełniej słusznie)za ograniczonych umysłowo kretynów, którym dostęp do informacji publicznej jest niepotrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.