Facebook Google+ Twitter

Dostęp do informacji publicznej został ograniczony. Co ukryje przed nami władza?

W czwartek 29 grudnia wchodzi w życie nowelizacja, która przewiduje możliwość ograniczenia prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa". Przepis budzi wiele wątpliwości.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sejm_rp_front_20070103.jpg&filetimestamp=20070103180548 / Fot. fot.pl.wikipedia.orgJak informuje wprost.pl, prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację do ustawy, która przewiduje możliwość ukrycia informacji przed obywatelem. Zapis budzi sporo kontrowersji. Trybunał Konstytucyjny otrzymał nawet wniosek prezydenta o ocenę i opinię w tej sprawie.

Wprowadzona zmiana jest krytykowana, ponieważ zdaniem ekspertów ustawa jest niejasna, jej zakres jest zbyt szeroki oraz i wprowadza się ją w życie bez realnej potrzeby. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ta poprawka Senatu, wykraczając poza zakres projektu nowelizacji, narusza procedurę legislacyjną.

Prace nad nowelizacją o dostępie do informacji publicznej prowadzono w Sejmie od lata tego roku. Poprzedni rząd określał projekt w kategoriach bardzo pilnego. Zamierzeniem było jak najszybsze dostosowanie prawa polskiego do dyrektywy UE w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Termin wprowadzenia uregulowań europejskich w tej sprawie minął w 2005 r., a Polska była ostatnim krajem Unii, który nie przeprowadził wymaganych zmian.

W nowelizacji ustawy wyraźnie rozróżniono "dostęp do informacji publicznej", co uznano za prawo polityczne, od "ponownego wykorzystania informacji publicznej", co uznane zostało za prawo gospodarcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 04.01.2012 13:31

żeby Polacy nie dowiedzieli się ile rząd bierze w łapę od obcych koncernów za rozgrabienie przemysłu,rząd polski to V-ta kolumna potomkowie "icków",josków ,za krótko Adolf żył.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
  • Karzeł
  • 29.12.2011 21:20

Jakoś mnie to nie dziwi.Po kolejnych wygranych wyborach PO uznała Polaków (najzupełniej słusznie)za ograniczonych umysłowo kretynów, którym dostęp do informacji publicznej jest niepotrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.