Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dostępność to korzyść

Wojciech Kulesza
Wojciech Kulesza
Serwis dostępny to serwis przyjazny, niedyskryminujący żadnej grupy społecznej bez względu na stan jej zdrowia, zasoby czy pozycję społeczną. Serwis dostępny to także serwis atrakcyjny i przynoszący wymierne korzyści.

Serwis dostępny to serwis przyjazny, niedyskryminujący żadnej grupy społecznej bez względu na stan jej zdrowia, zasoby czy pozycję społeczną. To serwis wychodzący naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom ogromnej rzeszy osób z różnych powodów wykluczonych cyfrowo. Na tym nie kończą się jednak zalety tworzenia i posiadania witryn dostępnych. Serwis dostępny to także serwis atrakcyjny i przynoszący wymierne korzyści.

Może się wydawać, że stworzenie serwisu dostępnego to tylko wyraz wysokiej odpowiedzialności społecznej, rodzaj altruistycznego działania dla dobra osób niepełnosprawnych, nie posiadających dostatecznych środków bądź w jakikolwiek inny sposób wykluczonych cyfrowo. Jednakże posiadanie serwisu dostępnego generuje kilka bardzo ważnych komercyjnych korzyści. Oto najważniejsze z nich.

Poszerzenie grupy użytkowników

Pozyskanie kilkuset tysięcy użytkowników z różnym rodzajem i stopniem dysfunkcji wzroku jest
oczywiste. Osoby te korzystają z programów czytających, tzw. screenreaderów, które umożliwiają płynną nawigację po serwisie. Pod jednym wszakże warunkiem - serwis musi być prawidłowo opisany, a jego kod źródłowy spełniać określone normy.

Prawidłowe użycie koloru i kontrastu w serwisie pozwala na sprawną nawigację osobom dotkniętym daltonizmem.

Natomiast dla użytkowników głuchych dbałość o czytelność i zrozumiałe ujęcie treści a także opatrzenie materiałów wideo lub plików dźwiękowych alternatywnym tekstem znacznie ułatwia korzystanie z serwisu.

Serwis dostępny to jednocześnie serwis funkcjonalny, co ma wielkie znaczenie dla ogromnej rzeszy użytkowników niepełnosprawnych ruchowo, dla których skomplikowana struktura nawigacyjna bywa barierą nie do przekroczenia.

Serwis dostępny jest obsługiwany przez większość przeglądarek, włączając w to starsze
lub mniej popularne wersje, a także prawidłowo uruchamia się przy korzystaniu z wolnych łączy. Dzięki temu niemal dziesięć milionów użytkowników w Polsce może korzystać z takich serwisów bez ograniczeń. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do użytkowników korzystających z mobilnego internetu oraz przeglądarek w telefonach komórkowych, gdzie czytelność i właściwe opisanie strony mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego nawigowania po stronie.

Wyższa pozycja w wyszukiwarkach internetowych

Robot indeksujący strony internetowe wśród kryteriów wpływających na pozycjonowanie strony na jednym z pierwszych miejsc stawia bezbłędność kodu źródłowego. Duże znaczenie ma też odpowiednie opisanie linków i pól formularzy, niezbędne przy tworzeniu serwisu dostępnego. Serwis dostępny jest zawsze wyżej pozycjonowany od niezgodnego ze standardami.

Budowanie pozytywnego wizerunku społecznie odpowiedzialnej firmy bądź instytucji

Dziś coraz większe znaczenie ma świadomość marki i odpowiedni prestiż i renoma. Przestrzeganie międzynarodowych standardów dostępności i wrażliwość na potrzeby grup społecznych narażonych na wykluczenie cyfrowe bez wątpienia pozytywnie wpływa na wizerunek właściciela serwisu.

Obniżenie kosztów utrzymania strony na serwerze

Serwis przygotowany zgodnie ze standardami dostępności jest serwisem o przejrzystej strukturze, czyli tzw "serwisem lekkim". Zmniejsza to obciążenie serwera, co z kolei pozwala na korzystanie z serwera o mniejszej przepustowości przy jednoczesnej redukcji kosztów jego utrzymania.

To tylko podstawowe korzyści wynikające z tworzenia i posiadania serwisów dostępnych. Ogólnoświatowe tendencje świadczą o wciąż wzrastającej wadze zagadnienia dostępności witryn. Tendencje te mają charakter wzrostowy i niewątpliwe w krótkim czasie staną się jednym z podstawowych kryteriów przy tworzeniu serwisów internetowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto