Facebook Google+ Twitter

Dostępność to korzyść

Serwis dostępny to serwis przyjazny, niedyskryminujący żadnej grupy społecznej bez względu na stan jej zdrowia, zasoby czy pozycję społeczną. Serwis dostępny to także serwis atrakcyjny i przynoszący wymierne korzyści.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Grzegorz Jakubowski/PAPSerwis dostępny to serwis przyjazny, niedyskryminujący żadnej grupy społecznej bez względu na stan jej zdrowia, zasoby czy pozycję społeczną. To serwis wychodzący naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom ogromnej rzeszy osób z różnych powodów wykluczonych cyfrowo. Na tym nie kończą się jednak zalety tworzenia i posiadania witryn dostępnych. Serwis dostępny to także serwis atrakcyjny i przynoszący wymierne korzyści.

Może się wydawać, że stworzenie serwisu dostępnego to tylko wyraz wysokiej odpowiedzialności społecznej, rodzaj altruistycznego działania dla dobra osób niepełnosprawnych, nie posiadających dostatecznych środków bądź w jakikolwiek inny sposób wykluczonych cyfrowo. Jednakże posiadanie serwisu dostępnego generuje kilka bardzo ważnych komercyjnych korzyści. Oto najważniejsze z nich.

Poszerzenie grupy użytkowników

Pozyskanie kilkuset tysięcy użytkowników z różnym rodzajem i stopniem dysfunkcji wzroku jest
oczywiste. Osoby te korzystają z programów czytających, tzw. screenreaderów, które umożliwiają płynną nawigację po serwisie. Pod jednym wszakże warunkiem - serwis musi być prawidłowo opisany, a jego kod źródłowy spełniać określone normy.

Prawidłowe użycie koloru i kontrastu w serwisie pozwala na sprawną nawigację osobom dotkniętym daltonizmem.

Natomiast dla użytkowników głuchych dbałość o czytelność i zrozumiałe ujęcie treści a także opatrzenie materiałów wideo lub plików dźwiękowych alternatywnym tekstem znacznie ułatwia korzystanie z serwisu.

Serwis dostępny to jednocześnie serwis funkcjonalny, co ma wielkie znaczenie dla ogromnej rzeszy użytkowników niepełnosprawnych ruchowo, dla których skomplikowana struktura nawigacyjna bywa barierą nie do przekroczenia.

Serwis dostępny jest obsługiwany przez większość przeglądarek, włączając w to starsze
lub mniej popularne wersje, a także prawidłowo uruchamia się przy korzystaniu z wolnych łączy. Dzięki temu niemal dziesięć milionów użytkowników w Polsce może korzystać z takich serwisów bez ograniczeń. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do użytkowników korzystających z mobilnego internetu oraz przeglądarek w telefonach komórkowych, gdzie czytelność i właściwe opisanie strony mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego nawigowania po stronie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5* za podjęcie ważnego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.