Facebook Google+ Twitter

Dostojewski w Teatrze Studio. Grzegorz Bral reżyseruje „Idiotę”

W warszawskim Teatrze Studio trwają ostatnie próby przed premierą „Idioty” na motywach powieści Dostojewskiego, w reżyserii Grzegorza Brala. Spektakl powstał jako rezultat pracy studyjnej, w której reżyser posłużył się praktykowaną przez siebie techniką koordynacji. Efekty będzie można zobaczyć już wkrótce. Premiera – 11 października.

 / Fot. Krzysztof BielińskiPrzedstawienie Brala wynika z jego fascynacji powieścią Dostojewskiego, towarzyszącą mu od lat. I choć język rosyjskiego powieściopisarza i budowa tekstu nie ułatwiają przeniesienia „Idioty” na scenę, reżyser podjął to wyzwanie.

Ograniczył się jednak do wybranych scen, stosując nielinearną narrację, a z tekstu wydobył to, co dla niego najbardziej fascynujące: prawdę o człowieku, o której mówił Dostojewski i która nie straciła nic ze swej aktualności.

Kluczowe postaci to oczywiście książę Myszkin, Nastazja Filipowna i Rogożyn. Szczególną sceną jest dla Grzegorza Brala, reżysera i jednocześnie autora scenariusza, scena urodzin Nastazji Filipowny (Olga Paszkowska), wokół której rodzą się niezwykłe skojarzenia.

 / Fot. Krzysztof BielińskiKoncepcja spektaklu powstawała w efekcie bliskiej Bralowi pracy studyjnej. Reżyser wykorzystał w pracy z aktorami metodę koordynacji, którą z powodzeniem stosuje we wrocławskim teatrze Pieśń Kozła.

Ten niezwykły trening aktorski wymaga od artystów ogromnej sprawności warsztatowej i fizycznej. – Ta metoda polega na zharmonizowaniu obrazu, słowa, ruchu i muzyki oraz stworzeniu dynamicznej struktury, w której te elementy wzajemnie oddziałują – mówi Grzegorz Bral.

Grzegorz Bral: Teatr Studio to wyzwanie

W spektaklu, u boku doświadczonych aktorów, wystąpią bardzo młodzi adepci polskiej sceny, kreujący główne role. Muzykę do przedstawienia skomponowali Jacek Hałas i Maciej Filipczuk.


 / Fot. plakat

"Idiota" F. Dostojewskiego
scenariusz i reżyseria - Grzegorz Bral
Teatr Studio, PKiN
premiera 11 października
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.10.2011 13:21

W Teatrze Studio zmieniło się w sierpniu kierownictwo odpowiedzialne za promocję. Może dlatego w końcu będzie "słychać" w mieście o tym świetnym teatrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo się cieszę, Pani Lidio.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, znalazł :-) Na przedpremierowe spektakle bilety wyprzedane do zera. Na kolejne chętnych widzów jest tak dużo, że przedstawienia będą grane dwa razy dziennie! :-) I dobrze :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja cały czas mam wrażenie, że Teatr Studio nie może znaleźć drogi do widzów... Pamiętam czasy Szajny i wtedy każdy spektakl w tym teatrze był wydarzeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Michale, a może wycieczka do Warszawy? :-) Myślę, że będzie warto. A premiery już sama nie mogę się doczekać :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna informacja! :) Ah, gdyby wystawili ten spektakl również w Krakowie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.