Facebook Google+ Twitter

Dostosowujemy lokale wyborcze - akcja trwa!

Wiadomości24.pl objęły patronat nad akcją Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej celem jest powszechniejsze dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Posiedzenie Sejmu RP. Nz: posłowie niepełnosprawni: Sławomir Piechota (L) i Marek Plura (P) z PO. / Fot. PAP/Paweł KulaJak rzecz wygląda obecnie? Nie najlepiej. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, podczas wyborów parlamentarnych w 2007 roku, na ogólną liczbę 25276 lokali wyborczych zaledwie 5487 było przystosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach, z czego 204 znajdowały się w szpitalach, a 152 w domach pomocy społecznej. Beata Tokaj, dyrektor PKW, zapewnia jednak:

- Mamy nadzieję, a nawet jesteśmy przekonani, że w tym roku odpowiednio dostosowanych lokali będzie dużo więcej. Dokładne dane poznamy w kwietniu, gdy to zbierzemy informacje o lokalach, w których w tym roku będą głosować Polacy.

Pieniądze, a właściwie - ich brak...

Państwowa Komisja Wyborcza już wielokrotnie apelowała do władz lokalnych o zmiany. To właśnie w gestii wójtów i burmistrzów leży wyznaczanie i przystosowywanie lokali wyborczych. Problemem jednak, jak to zazwyczaj bywa, są pieniądze. To do zadań samorządu terytorialnego należy organizacja i przeprowadzenie wyborów. Fundusze na inwestycje pochodzą ze źródeł gminy, a nie ze Skarbu Państwa. Dlatego też nie wszystkie okręgi stać na profesjonalne przygotowania np. podjazdów dla wózków. Choć czasem, jak podkreśla dyrektor Tokaj, wystarczyłoby po prostu przenieść siedzibę lokalu wyborczego z piętra na parter.

Zgodnie z obowiązującą ustawą prawa budowlanego z 2002 roku, każdy nowopowstały obiekt musi mieć podjazd dla osób na wózkach. Jednak takie budynki stanowią znikomy procent wśród lokali wyborczych. Zdecydowana większość to szkoły czy inne budynki użyteczności publicznej, które nie dość, że nie mają podjazdów, to jeszcze często stopnie są bardzo wysokie, co utrudnia wchodzenie na przykład osobom starszym. Jeśli wliczyć je do grupy, która nie wybiera się na wybory właśnie ze względu na niedogodności lokali, to nagle otrzymujemy porażającą liczbę 3 - 4 milionów potencjalnych wyborców! (Osoby niepełnosprawne to ok. 2 miliony osób).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ważny problem, dotyczący dużej grupy ludzi. Zdecydawanie warto na ten temat pisać. W polsce jest w tym względzie sporo do zrobienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.