Facebook Google+ Twitter

"Dostosowujemy lokale wyborcze". Czy dostosowaliśmy?

To już jest koniec, nie ma już nic...? Bynajmniej! Choć akcja Rzecznika Praw Obywatelskich dobiegła końca i przeszedł czas na jej podsumowanie, to Wiadomości24.pl nie ustają w działaniach mających na celu kształtowanie postaw obywatelskich!

Warszawa, 03.03.2009. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski (nz) podczas konferencji prasowej, 3 bm. w Warszawie. Konferencja poświęcona była rozpoczynającej się akcji społecznej "Dostosowujemy lokale wyborcze / Fot. PAP/Paweł KulaPrawdziwe rezultaty akcji poznamy dopiero za jakiś czas, bowiem do jutra samorządy muszą ogłosić listy z adresami lokali wyborczych. Zostaną one także opublikowane w internecie. Osoby niepełnosprawne będą więc mogły sprawdzić, czy lokal, do którego się wybierają, odpowiada ich potrzebom. W przypadku niedostosowania, niepełnosprawny będzie miał możliwość wystąpienia do urzędu gminy z prośbą o przeniesienie jego danych do innego punktu głosowania. Należy to zrobić w formie pisemnej, w niektórych gminach wystarczy telefon. Termin zgłaszania mija 28 maja. Inną formą pomocy, którą zobowiązuje się udzielić wiele samorządów, jest dowóz poszczególnych osób do lokali wyborczych. Chęć otrzymania takiej pomocy również należy zgłosić w urzędzie.

Znaczna poprawa w Sosnowcu i Łodzi

Powyższe rozwiązania to jednak tylko część działań, podejmowanych na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym. O tym, jakie konkretne rezultaty przyniosła akcja "Dostosowujemy lokale wyborcze", opowiada Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego.

- W czasie trwania akcji otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń z różnych miejsc Polski. Niektóre osoby przysyłały informacje o kilku niedostosowanych lokalach, więc w rzeczywistości zgłoszonych miejsc było więcej. Po naszej interwencji udało się zmienić lokalizację kilku z nich. Weźmy na przykład Sosnowiec. W mieście funkcjonować będzie 13 lokali wyborczych. Otrzymaliśmy sygnały, że 2 z nich nie spełniają kryterium przystosowania. Zareagowaliśmy i dziś już nie ma problemu, gdyż oba zostały odpowiednio dostosowane. Łódź z kolei zgodziła się dopisać kilka dostosowanych lokali do swojej listy. Wiele gmin deklaruje, że podczas przyszłych wyborów lokali będzie więcej. Ponadto, po tej akcji zdecydowanie wzrosła świadomość osób niepełnosprawnych w kwestii ich praw wyborczych. Wiele jest jednak jeszcze do zrobienia, dlatego Rzecznik aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.