Facebook Google+ Twitter

Doświadczyłeś oszustwa w internecie? Na tych stronach znajdziesz pomoc

Bezpieczeństwu w internecie służą rozmaite akcje i programy. Ich podstawowym narzędziem jest edukacja użytkowników sieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Niestety, niebezpieczeństwa nie zawsze da się uniknąć. Co powinien zrobić użytkownik, gdy już stanie się ofiarą internetowych oszustów lub gdy podejrzewa, że zagrożeni są jego bliscy: dzieci, znajomi? Oto kilka adresów przydatnych w takiej sytuacji.

Dyżurnet.pl


 / Fot. screenJest to strona, z której możemy skorzystać, gdy w internecie natrafimy na pornografię dziecięcą oraz przejawy ksenofobii i rasizmu. Spostrzeżenia można zgłaszać anonimowo poprzez stronę albo korzystając z infolinii: 0 801 615 005.

Dyżurnet.pl działa przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Zajmuje się analizą materiałów wskazanych przez użytkowników, przesłaniem informacji do policji, prokuratury, administratorów serwisów internetowych.
Cert.pl


 / Fot. screenW ramach NASK działa zespół Computer Emergency Response Team (Cert). Z pomocy Cert.pl warto skorzystać, gdy nękani jesteśmy atakami hackerów, spamerów, jeśli
stwierdzimy, że ktoś włamał się do naszego komputera
. "Cert jest zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet" czytamy na stronie.

Do głównych zadań zespołu należy m.in. : rejestrowanie zdarzeń naruszających bezpieczeństwo w sieci, alarmowanie użytkowników o wystąpieniu zagrożeń, testowanie produktów i rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego.

W razie potrzeby, możemy poprzez stronę, z wykorzystaniem formularza zgłosić zdarzenie.


Helpline.org


 / Fot. screenJej działalność skierowana jest głównie do osób młodych, które w internecie znalazły się w sytuacji zagrożenia (dotyczy to także korzystania z telefonów komórkowych) oraz do rodziców i osób profesjonalnie zajmujących się pomocą poszkodowanym w sieci.

Helpline jest wspólnym projektem Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji Orange, współfinansowanym przez Komisję Europejską w ramach programu Safer Internet. Osoby potrzebujące wsparcia mogą kontaktować się z doradcami poprzez czat, telefon lub mailowo.


Informacje dla dzieci i młodzieży

Jeśli, podczas korzystania z internetu, jesteś wypytywany bez powodu o dane osobowe, ktoś prosi Cię o zdjęcie lub namawia na spotkanie, otworzyłeś „dziwną” stronę internetową, dostajesz wulgarne wiadomości lub ktoś rozpowszechnia kłamstwa na Twój temat, ktoś włamał się do Twojej poczty, podejrzewasz, że zbyt dużo czasu spędzasz przed komputerem –warto skorzystać z porady specjalisty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.