Facebook Google+ Twitter

Dotacje na mazowieckie zabytki

Z wnioskiem może wystąpić właściciel zabytku wpisanego do rejestru lub osoba posiadająca zabytkowy obiekt w trwałym zarządzie. Tegoroczna pula środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie przeznaczonych na dotacje wynosi 295 tysięcy złotych.

Dworek w Żelazowej Woli / Fot. Inqv, public domain, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/%C5%BBelazowa_Wola_-_dworek.jpg Na Mazowszu jest ponad 7 tysięcy budynków i zespołów urbanistycznych wpisanych do rejestru zabytków. Właściciele tych obiektów mogą starać się o dofinansowanie remontów. Termin składania wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane planowane na lata 2011 i 2012 upływa 28 lutego 2011 roku. Dokumenty przyjmowane są w kancelarii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie przy ul. Nowy Świat 18/20 oraz w Delegaturach w Płocku, Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach i Ciechanowie.

Program dofinansowań jest rzeczą cenną; problemem pozostaje mała pula środków. Na całe województwo mazowieckie przeznaczono 295 tys. zł. Tymczasem kwotę tego rzędu pochłonęła restauracja wnętrza drewnianego kościółka w Żukowie koło Grodziska Mazowieckiego; dla porównania, remont dworku w Żelazowej Woli kosztował 1,2 mln zł.

- Rzeczywiście, pula do podziału jest nieduża, ale my nie mamy na to wpływu. Takie pieniądze dostajemy od wojewody, a wojewoda od rządu. W sumie na dotacje nam przyznano 450 tys. zł, z czego 140 tys. zgodnie z zawartym porozumieniem oddajemy stołecznemu konserwatorowi, a 15 tys. - konserwatorowi miejskiemu w Płocku. I tak zostaje 295 tys. zł - powiedziała Monika Dziekan, rzeczniczka Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co na to właściciele zabytków?

- To jest kropla w morzu potrzeb. Ja na wzmocnienie konstrukcji mojego dworu potrzebuję dużo więcej, niż wynosi cała pula na Mazowsze. Zamierzam złożyć wniosek o dotację, ale nie ma na nią dużych nadziei. Znam życie, przegram z którymś z proboszczów- mówi właściciel zabytkowego obiektu spod Warszawy.

Za tak symboliczne pieniądze można przeprowadzić węziej zakrojone prace, wymienić okna, wykonać izolację przeciw wilgoci czy zlecić wykonanie badań i dokumentacji zabytków. - Należy się cieszyć, że kwota na zabytki pozostała taka sama, jak rok temu, a nie mniejsza - powiedziała Ivetta Biały, rzeczniczka Urzędu Mazowieckiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.