Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3426 miejsce

Dotknij Teatru w Drezdenku

Teatr Kotłownia w Drezdenku włącza się w ogólnopolską akcję pn. Dotknij Teatru.

na zdjęciu Kamila Pietrzak-Polakiewicz i Bartosz Bandura / Fot. Maciej KurłowiczKilkunastotysięczne Drezdenko w północnej części woj. lubuskiego ma swój teatr, offowa scena miejska z profesjonalnymi aktorami i repertuarem staje się coraz popularniejszym miejscem nie tylko wśród mieszkańców najbliższej okolicy.

Pod koniec 2014 roku odbyła się w naszym mieście pierwsza w jego historii profesjonalna premiera spektaklu teatralnego, profesjonalna nie w kontekście organizacji wydarzenia, a realizacji przez zawodowych aktorów. Nie wiedziałem czego się spodziewać, wówczas nie znałem jeszcze Bartosza bandury, który wspólnie z Jarosławem Książkiem (obaj związani z Teatrem im. Osterwy w Gorzowie) wzięli na warsztat teksty naszych miejscowych autorów, Zygmunta Marcinkowskiego i Jerzego Hajdugi. „Rozerwanie nieba”, bo o tym przedstawieniu myślę, stało się przyczynkiem do uruchomienia Teatru Kotłownia w podziemiach Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Jak zauważyły media regionalne jest to trzecia profesjonalna scena w naszym województwie, po teatrach w Gorzowie i Zielonej Górze, tylko Drezdenko ma swoją scenę z repertuarem i współpracującymi aktorami. Rodziło się to powoli, nic na siłę, nie na tzw. wariata. Od pierwszej premiery do inauguracji Teatru Kotłownia minął rok. Pojawiają się kolejni aktorzy, bo poza wspomnianymi wcześniej Bandurą i Książkiem do ekipy dołączyli Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Karol Pruciak i Katarzyna Gocał. Różnorodny repertuar, klimatyczne i kameralne miejsce, życzliwa atmosfera, która tworzą nie tylko gospodarze, ale także goście, przez nieco więcej niż kolejny rok, wypracowana stała oraz wierna publiczność. W chwili obecnej Kotłownia to nie tylko teatr, to przede wszystkim popularne miejsce z nietuzinkowa ofertą kulturalną. Odbywają się tutaj przedstawienia, ale także wystawy i wieczory autorskie. Kotłownia stała się także swoista „dziuplą” dla młodzieży zaangażowanej w projekt realizowany przez Stowarzyszenie Alternatywna Gmina pn. Kotłownia Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych. Młodych widać nie tylko jako uczestników wydarzeń kulturalnych, ale od kilku premier także jako współgospodarzy, roznoszą ulotki, wywieszają plakaty, organizują happeningi, witają gości, są u siebie, ale co najważniejsze są, z własnej woli, bez przymusu i nakazu.

Coraz ciekawiej i coraz więcej w sferze kultury dzieje się w naszym regionie, i już nie musimy tęsknie spoglądać na Strzelce czy Międzychód. W chwili obecnej śmiem twierdzić, że to Drezdenko zdystansowało okoliczne miejscowości w szerokiej i profesjonalnej ofercie kulturalnej. Wreszcie zaczęły ze sobą współpracować placówki kultury, Centrum Promocji Kultury, Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Tischnera oraz Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, wszak nie są dla siebie konkurencją, a to co proponują kierowane jest do tego samego odbiorcy. Motorem napędowym są u nas stowarzyszenia i ich działacze, Nadnoteckie Towarzystwo Kultury, Sauerianum, Cantus Firmus, Alternatywna Gmina, Uniwersytet III Wieku. Cieszy fakt, że Drezdenko pomimo fatalnych dróg, trudności gospodarczych, rozwija się na niwie kultury oraz sztuki.

Tego jeszcze w naszym mieście nie było... Międzynarodowy Dzień Teatru świętowany jest na całym świecie od roku 1961, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Tak więc pod koniec marca każdego roku teatry organizują szereg wydarzeń, poza premierami, którymi pragną włączyć się w obchody tego szczególnego święta. A jest to święto ludzi teatru i miłośników, kwiaty, życzenia, odznaczenia otrzymują aktorzy, reżyserzy, pracownicy scen, ale uroczystości odbierane są przez publiczność, która staje się współświętującym. Odczytywane jest orędzie przygotowywane przez wybitnych ludzi sceny. To nas łączy pod każdą szerokością i długością geograficzną.

W tym roku także Teatr Kotłownia zaprasza na szczególny spektakl, jedną z najnowszych premier, która się u nas odbyła... „1958” to autorska adaptacja w oparciu o twórczość Zbigniewa Herberta i Tadeusza Konwickiego oraz kunsztowny popis gry aktorskiej Kamili Pietrzak-Polakiewicz i Bartosza Bandury. Obok utworu „Ten pusty krzyż” Jerzego Hajdugi i monodramu wg Edwarda Stachury pt. „Pogodzić się ze światem” to najbardziej poruszające przedstawienie w repertuarze Kotłowni. Ona i on, żyjący tak jak gdyby jutra miało nie być. Gnieżdzą się w jednym pokoju. Za ścianą mieszka stara kobieta, zajmuje drugi pokój. Pozory romansu, w którym miłość oczywiście nie może się spełnić. Spektakl o poczuciu straty, głodzie uczuć, osamotnieniu ludzi, mijaniu się i poczuciu niespełnienia. Wnikliwy portret przedstawiający współczesnego człowieka. Poetyckie studium umysłowości człowieka nowoczesnego – człowieka pozbawionego religijnego i kulturowego zakorzenienia, a przez to skazanych na jałową egzystencję istot walczących o przetrwanie i bezwzględnie zaspokajających swoje potrzeby. Człowieka starającego się coś odzyskać, chociaż nie za bardzo wie, jak i po co.  Z jednej strony młodzi, kochający się ludzie, będący na początku swojej wspólnej drogi, z drugiej strony starsza kobieta, właścicielka mieszkania, ich wspólne relacje, oczekiwania, pragnienia... Gorzki obraz prawdy o nas samych, bo każdy z nas jest, był lub będzie w podobnej sytuacji, wieku... To taki rodzaj przedstawienia, który nikogo z oglądających nie pozostawi obojętnym.

Właściwie normalnym stało się, że współcześni w znakomitej większości korzystając z dóbr kultury oczekują zabawy, chwili wytchnienia od rzeczywistości, więc cieszą się popularnością komedie i farsy, kabaretowe popisy, koncerty muzyki łatwiej czy popularnej, to co wymaga większego zaangażowania od odbiorcy już taka popularnością wśród odbiorców się nie cieszy. Tak było zawsze, więc nie nakręcajmy się wmawianiem, że żyjemy w szczególnych czasach. Może zacznijmy od siebie samych, bo to najłatwiejsze, znajdźmy czas dla siebie samych, dla swoich najbliższych, zróbmy coś razem, pobądźmy wspólnie, może spacer, jakaś uroczysta kolacja bez powodu, wyjazd do kina czy wizyta w teatrze... Może jest to właśnie okazja dla Ciebie drogi Czytelniku, by na chwilę spowolnić, by się zatrzymać i przyjrzeć sobie samemu... Mamy jeszcze wolne miejsca w Kotłowni, może jeszcze u nas nie byłeś, może dawno nie byłeś w teatrze. Dzwoń, mailuj, pisz na FB, rezerwuj miejsce, przychodź, spędź ten wyjątkowy dzień w towarzystwie aktorów.

Teatr Kotłownia
„1958” wg Herberta i Konwickiego
adaptacja, reżyseria, wykonanie: Kamila Pietrzak-Polakiewicz i Bartosz Bandura
25 marca 2017 roku – godz. 19:00
gospodarze wieczoru: Jerzy Hajduga i Tomasz Walczak
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.