Facebook Google+ Twitter

Dotknij, zobacz, posłuchaj - nauka z tablicą interaktywną

Technologie interaktywne to przyszłość edukacji. Już teraz w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych większość szkół wyposażona jest w tablice interaktywne i inne rozwiązania technologiczne ułatwiające proces uczenia się i nauczania. Także w Polsce są placówki, które wykorzystują nowe technologie.

Lekcja matematyki w języku angielskim / Fot. Michał SobczykJedną z nich jest Zespół Szkół nr 77 im. Bolesława Prusa w Warszawie. Szkoła posiada największą ilość tablic interaktywnych w Polsce.

Prezentacja tablicy SMART / Fot. Michał SobczykPierwszy raz z tym produktem pracownicy placówki zapoznali się rok temu, kiedy zakupiono 5 tablic. Obecnie szkoła posiada aż 17 tego typu pomocy naukowych, znajdują sie one w połowie spośród wszystkich sal lekcyjnych. - Chciałbym, aby w najbliższym czasie ta liczba wzrosła do 29 - planuje dyrektorka szkoły, Ewa Buta.

Początkowo nauczyciele sceptycznie odnosili się do nowej technologii, dzisiaj każdy z nich chce mieć tablicę w klasie. Wykorzystywane są one podczas zajęć z przedmiotów ścisłych i humanistycznych, od języka angielskiego po chemię. Kiedyś uczenie się matematyki było nudne, dzisiaj już nie - nauczyciele i uczniowie doceniają możliwości jakie daje technologia.

Skuteczność tablic interaktywnych SMART w procesie nauczania tkwi w tym, że oddziałują one na wiele zmysłów - wzrok, słuch i dotyk. W krajach bardziej rozwiniętych niż Polska odchodzi się od tradycyjnego modelu przekazywania wiedzy na rzecz form interaktywnych, stymulujących ucznia do ich aktywnego zdobywania. - Po wykorzystaniu tablic interaktywych mój syn pierwszy raz otworzył książkę do chemii - opowiadała mi matka jednego z uczniów warszawskiej placówki.

Lekcja języka angielskiego / Fot. Michał SobczykZ badań przeprowadzonych w Zakładzie Dydaktyki Chemii, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, wynika że uczniowie lepiej przyswajają wiedzę, w trakcie zajęć interaktywnych.

W przebadanych szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych grupy pracujące z tablicą interaktywną uzyskały lepsze wyniki od tych, które korzystały z pracowni komputerowej oraz od grupy kontrolnej kształconej metodą tradycyjną.

Obecnie co 13 szkoła w Polsce jest wyposażona w tablice interaktywne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tablica fajne, użyteczna, multimedialna, ale niestety nie każdą szkołę stać na zakup jej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.