Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11972 miejsce

DOTYK Pawła Kuzory – relacja ze spotkania w Krakowie

- Zawsze w poezji miłosnej porusza mnie szczerość, nie lubię nadmiernego gadania, nadużywam w swoich wierszach słowa miłość - tak mówił Paweł Kuzora podczas krakowskiego spotkania.

 / Fot. Andrzej WalterW ramach spotkania w Domu Kultury Podgórze przedstawione zostały nowe, niepublikowane utwory, zebrane w cyklu Dotyk. Autor przedstawił także kilka osobistych refleksji na temat poezji i opowiedział o sobie.

Jak zatem można określić poezję i poetę Pawła Kuzorę? Może tak, jak zrobił to w swej recenzji na portalu PISARZE.PL Andrzej Walter w październiku 2013: (…) Poeta elementarny. Poeta, który urodził się poetą … w Poznaniu, na ulicy Kantaka. We wspaniałym sąsiedztwie Jonasza Kofty (…)

Paweł Kuzora debiutował w dwutygodniówce studenckiej „Spojrzenia” - 1979. /Poznań/. Publikował także w „Życiu Literackim”, „Tumulcie”, „Okolicach”. Współzałożyciel grupy poetyckiej „ Akwarium”. Założyciel i twórca amatorskiego teatru „Endo”.
W latach 80-tych XX wieku, należał do Koła Młodych przy ZLP w Krakowie.
Laureat „Turnieju Jednego Wiersza Pod Jaszczurami” i konkursu poetyckiego „Dać Świadectwo”. Opublikował tomy wierszy: „ Taniec na niebie”, „Kotwica moich snów”, „To to”, „W dłoniach wiatru”, „Akwarium”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

A oto zapis krótkiej, polegającej na szybkich skojarzeniach, rozmowy z poetą:

Pierwsza fascynacja poezją miłosną to… płyta zespołu Breakout zatytułowana „Ogień”. Miałem wtedy 14 lat i ta płyta mnie uwiodła, pokazała inny język, jakim można mówić o miłości.
Wiersz o miłości, który nigdy Cię nie znudzi to … na pewno nie będzie to jeden wiersz, jest ich sporo… jednym z nich jest wiersz Bolesława Leśmiana w „Malinowym chruśniaku”, drugi to „Daj mi wstążkę błękitną” Cypriana Kamila Norwida. Ale miłość to nie tylko chemia pomiędzy kobieta a mężczyzną, bo miłość może być też tragiczna i tu na pewno VIII Tren Jana Kochanowskiego, wreszcie wiersz ks. Jana Twardowskiego – o miłości duchowej – „Boję się Twojej miłości”.
Zawsze w poezji miłosnej porusza mnie … szczerość
Wydarzenie z mojego życia, które opisałem w wierszu to … nie opisuję cudzych zdarzeń, nie wymyślam zdarzeń.
Wydarzenie, które zmieniło mnie na lepsze … to była kobieta, moja żona, gdyby nie ona to naprawdę nie wiem, gdzie byłbym dzisiaj.
W swojej poezji cenię… nie lubię nadmiernego gadania, dlatego staram się, żeby w wierszach była esencja tego, co mam do powiedzenia, a nie tego, co chciałbym powiedzieć.
W kobietach cenię przede wszystkim … łagodność
Pierwsza miłość była dla mnie … miałem 10 lat, pamiętam miała zielone oczy, fajne piegi.
Najbardziej nie znoszę w poezji miłosnej … patetyzmu, nadmiernej kwiecistości
Słowo, którego nadużywam w swoich wierszach … miłość
Jako poeta odczuwam strach przed … niemocą twórczą
Chciałbym być zapamiętany, jako poeta, który… pisze tak, że się do jego wierszy wraca.
Największe rozczarowanie związane z byciem poeta to … mogłoby się wydawać, że jeśli przyjdzie na wieczorek niewielu słuchaczy, ale to nie jest istotne, warto być dla kilku osób, gdy i one i ja jesteśmy wobec siebie szczerzy.
Podziwiam twórców, którzy … oprócz otoczki artyzmu, potrafią też coś przekazać .
Poezja w Internecie to … kiedyś ludzie malowali na skałach, a dziś jest Internet czy tego, chcemy czy nie...
Wolę pisać czy czytać poezję … pisać !


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.