Facebook Google+ Twitter

Dowcipnie i zaskakująco na Łódź Design

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2008-10-19 22:39

Wystawa główna tegorocznej edycji festiwalu Łódź Design, poświęconemu szeroko pojętej sztuce projektowania, kręci się wokół hasła "Play & Joke" - "zabawa i żart". Są na niej prace, które od razu zapadają w pamięć - jak choćby radio w kształcie drewnianego krzyża, nazwane po prostu "The Radio", autorstwa Kosmos Project, czyli duetu Ewa Bochen z Warszawy i Maciej Jeleński z Mediolanu.

Stołki Plopp Oskara Zięty wyglądają jak dmuchane / Fot. Mateusz Trzuskowski/Polska Dziennik ŁódzkiAutorzy w opisie zaznaczają, że to przedmiot, który pokazuje ogromną siłę mediów i samotność człowieka, jego potrzebę przynależenia do wspólnoty. Wszystkim w Polsce skojarzy się jednak niewątpliwie ze słuchaczami jednej, konkretnej, religijno-politycznej stacji radiowej. Ciekawe, swoją drogą, jak ta grupa odbiorców zareagowałaby na ów produkt?

- Kluczem dobierania przedmiotów było wyjście poza zasadę, że dobry design to taki, w którym forma i funkcja znajdują się w równowadze - mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczny festiwalu, kurator wystawy głównej i kilku innych. - Tu równowaga została zaburzona, aby pokazać, że za każdym projektem stoi myśl, pomysł.

Dowcip w projektowaniu pojawia się na różnym poziomie. A to z powodu wykorzystanego materiału, a to zabawnej koncepcji, a to dosłownej zabawy, czyli układanki, którą odbiorca sam musi złożyć, współuczestnicząc w procesie tworzenia.

Metalowe stołki Oskara Zięty, polskiego projektanta, który zawodu uczył się w Szwajcarii, wyglądają jak dmuchany materac. Siada się na nich ostrożnie, z obawy, że zaraz się zapadną albo "rozjadą" się im nogi. Tymczasem są bardzo stabilne.

Dowiedz się więcej na stronach Polska Dziennik Łódzki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.