Facebook Google+ Twitter

Dowiedz się, jak labrador ocalił chłopca z ADHD

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-08-04 15:08

Głównym bohaterem i narratorem książki "Szczeniak. Jak labrador ocalił chłopca z ADHD" jest Liam Creed, cierpiący na zespół hiperkinetyczny - chorobę, z którą trudno jest żyć, szczególnie osobom nią dotkniętym i ich najbliższym.

"Bo dorosłemu nikt nie powie: Wynoś się, a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje (...) Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. (...) Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny (...) Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie." (Janusz Korczak "Kiedy znów będę mały").

Dzieci z ADHD działają szybko bez zastanowienia, nie są w stanie spokojnie usiedzieć na miejscu (ich ręce i nogi są cały czas w ruchu), gadają na okrągło, łatwo i bezmyślnie akceptują czyjeś pomysły, nie kontrolują swoich emocji, nie skupiają się na wykonaniu zadania, rozprasza je każdy dźwięk.

 / Fot. Okładka książkiTo tylko niektóre z objawów charakteryzujących tych chorych, ale jest ich o wiele więcej. Powodują one, że trudno jest im cokolwiek dokładnie i do końca wykonać czy nawiązać kontakty z innymi ludźmi. Ich zachowanie jest ciągle krytykowane, a oni sami są bardzo często izolowani od społeczeństwa.

"Używane serce" Catherine Ryan Hyde

Najwyższa pora sobie uświadomić, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej ma podłoże biologiczne, co oznacza, że nie wynika z błędów wychowawczych. Rodzice nie są winni, że ich pociechy mają ADHD. Tym bardziej nie należy winić dotkniętych tą chorobą. Krzyczenie na dzieci i robienie im wyrzutów nie poprawi ich zachowania. To tak samo, jakby zrobić awanturę niewidomemu za to, że potrącił nas na ulicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

psycholog szkolny
  • psycholog szkolny
  • 17.08.2012 16:18

książka tak omawiająca problemy chorych dzieci powinna być w programie dla wszystkich nauczycieli. Kursy. które odhaczają nt problemów dzieci niepełnosprawnych nic im nie dają oprócz papierka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ananusz1@gmail.com
  • ananusz1@gmail.com
  • 10.08.2012 08:50

fascynujące i potrzebne

Komentarz został ukrytyrozwiń
Izabella
  • Izabella
  • 08.08.2012 16:33

Mam kolegę, który cierpi na adhd. Myślę , że teraz łatwiej będzie mi go zrozumieć. Ten artykuł bardzo wiele mi uświadomił.
Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać - wciąż mało bowiem wiemy o ADHD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.