Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32801 miejsce

Dowódca NATO chwali modernizację naszej armii

W Warszawie gościł dziś jeden z najważniejszych dowódców sił NATO - James.N. Mattis. Amerykański generał przyjechał na specjalne zaproszenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora.

Gen. James N. Mattis - dowódca Sojuszniczego Dowództwa Transformacji NATO (ACT) i dowódca Połączonego Dowództwa Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (US JFCOM) (http://www.act.nato.int/content.asp?pageid=1265) / Fot. United States Department of DefenseGenerał James N. Mattis to dowódca Sojuszniczego Dowództwa Transformacji NATO (ACT) i jednocześnie dowódca Połączonego Dowództwa Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (US JFCOM). W NATO jest odpowiedzialny za nadzorowanie reform Sojuszu Północnoatlantyckiego i poprawę jego skuteczności wojskowej. Generał Mattis spotkał się z szefem sztabu polskiej armii, gen. Franciszkiem Gągorem, w siedzibie Sztabu Generalnego WP. Po części zamkniętej dla mediów, obaj dowódcy wzięli udział w krótkiej konferencji prasowej.

Gen. Mattis: Jesteśmy pod wrażeniem zmian w polskiej armii


– Przyjechałem tu, żeby spotkać się z osobami odpowiedzialnymi za polską armię i sprawdzić, jak Sojusz może pomóc w jej reformowaniu – powiedział Mattis o celach swojej wizyty – Jesteśmy pod dużym wrażeniem rozwoju i reform w polskich siłach zbrojnych, szczególnie jej profesjonalizacji. Cieszymy się, że bierzecie przykład z innych krajów i uczycie się na ich błędach.

Amerykanin podkreślił również rolę polskiego wojska w misjach pokojowych NATO, szczególnie w ramach misji ISAF w Afganistanie.
– W latach 80. Polska była symbolem, wzorem dla całego demokratycznego świata. Wtedy trudno byłoby uwierzyć, jak wielkie będzie jej znaczenie w dzisiejszych misjach pokojowych i wojskowych. Obecnie polska armia stała się przykładem dla pozostałych sił Sojuszu.

Bezpieczeństwo energetyczne - zagrożenie członków dla Sojuszu

Jednym z celów rozmów było określenie stanowiska Polski w kwestii istniejących zagrożeń. Jak zdradził gen. Gągor, wśród wymienionych niebezpieczeństw wymieniono problem bezpieczeństwa energetycznego członków Sojuszu.

W trakcie konferencji padły również pytania dotyczące problemów polskiej armii. Dziennikarze pytali o braki kadrowe w polskim lotnictwie, którym ma zapobiec przyspieszone dwudziestomiesięczne szkolenie pilotów myśliwców oraz tragiczną sytuację polskiej marynarki wojennej, odpowiedzialnej za ochronę Bałtyku.

– Przechodzenie pilotów do pracy w liniach cywilnych jest procesem naturalnym dla wszystkich sił zbrojnych. Wobec tego wzmacniamy proces szkolenia pilotów, dzięki któremu ci młodsi osiągają coraz wyższe poziomy – tłumaczył gen. Gągor – Jeśli chodzi o nasze siły na Bałtyku, to w tej chwili, dzięki współpracy z siłami lotniczymi, jesteśmy w stanie realizować powierzone nam zadania patrolowo - ratunkowe.

Wieczorem gen. Mattis będzie obserwował ćwiczenie strzeleckie polskich sił obrony przeciwlotniczej w okolicach Ustki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.