Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3027 miejsce

Dowódcą WiN w Łukowie był Stefan Lemieszek ps.“Alf”

Niestrudzony w poszukiwaniu dokumentów, świadków zdarzeń z lat okupacji i powojennych na terenie powiatu łukowskiego, jak i samego Łukowa dr Piotr Żudrak z Wroclawia dotarł do kolejnych rewelacji.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiDzięki jego uporowi w Wojcieszkowie w ub. r. odsłonięto tablicę w hołdzie żołnierzom, oficerom i dowódcom V Rejonu Armii Krajowej Obwodu Łuków.

Zaraz po uroczystościach zainteresował się losem kpt. Stefana Lemieszka „ Alfa”, który zastrzelony został w zasadzce w miejscowości Ciężkie, gmina Wojcieszków. Władze gminy, mieszkańcy o tym fakcie nie pamiętają.

Kilka linijek poświęcił „Alfie” w swojej książce "Lubelski Okręg AK DSZ i WiN 1944-1947" historyk, dr hab. Rafał Wnuk:

„Na podstawie doniesienia agenta o pseudonimie "Zbigniew" funkcjonariusze UB ustalili miejsce pobytu komendanta Obwodu Łuków (WiN) "Alfa" i komendanta rejonu "Żaboka". Pod pozorem zbierania świadczeń rzeczowych do wsi niedaleko Wojcieszkowa wyruszyła GO WP, do której przydzielono funkcjonariusza PUBP i czterech milicjantów. W trakcie przeszukiwania wsi żołnierze zobaczyli trzech uciekających ludzi, do których otworzyli ogień. Lekko ranny "Żabok" i jeden z konspiratorów zdołali uciec. Natomiast ranny "Alf" nie mógł uciekać, podjął walkę i został zabity....".

 / Fot. Jerzy KirzyńskiDr Piotr Żudrak poszedł krok dalej i ustalił, w sobie tylko wiadomy sposób, dane kpt. Stefana Lemieszka.

Potwierdza je łukowski historyk Zygmunt Cichosz , autor pionierskiej pracy „Obwód Armii Krajowej Łuków „ Łoś”, „Wielkie Łuki”, „Maciek” 1939-1945", Łuków 2009.

- „Alf” Lemieszek Stefan- Florian s. Jakuba ur. 19.06.1915 r. w Trzebieszowie, 22 pp dowódca plutonu. Kancelista gminy  / Fot. Jerzy KirzyńskiStoczek Łukowski/…/- dzieli się swoimi zapiskami z kwerendy w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie pan Zygmunt.

Niezwłocznie informuję o tym dr. Piotra Żudraka.

- Wielka sprawa- słyszę radosny głos. – Odnalazłem właśnie szkolnego kolegę „Alfa” w Stoczku Łukowskim i jego rodzonego brata. Mieszka w Poznaniu…

Piotrze, powodzenia…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witam,
dziękuję Jerzemu za artykuł. Jednakże, jestem zobowiązany do do "korekty" faktów.

Po pierwsze - por. Stefan Lemieszek Alf" nie był pierwszym komendantem WiN Obwodu Łuków. Dowództwo Obwodu objął tuż po aresztowaniu pierwszego komendanta Józefa Piątkowskiego "Nosowicza", aresztowanego z donosu ubeka z Woli Burzeckiej, niejakiego Kopyścia.
Powoływanie się na dr.Wnuka nie ma racji bytu, gdyż w archiwum istnieje meldunek zastępcy "Alfa", który w swym meldunku donosi Inspektorowi Obwodu o okolicznościach śmierci "Alfa". Zaprzecza on "rewelacjom dr. Wnuka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.