Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34840 miejsce

Dozwolone od lat 18...

18 lat – cudowny czas, w którym człowiek staje się pełnoletni. Spojrzyjmy na świat okiem kogoś, kto niedawno przekroczył magiczną barierę pełnoletności...

fot. Jakub KwaśnikDla młodego człowieka,osiągnięcie 18 lat jest ważnym wydarzeniem. Wiek ten łączy się z nowymi przywilejami i prawami, chociaż pojawiają się także wyzwania i problemy. Wyobraźcie sobie, jak ważne dla chłopaka i dziewczyny w moim wieku jest otrzymanie zaufania i większego szacunku...

Kończąc 18 lat zaczynamy samodzielnie decydować o swoim życiu. Uzyskanie nowych praw łączy się z obowiązkami; jesteśmy w pełni odpowiedzialni za decyzje, które podejmujemy oraz za słowa i czyny, których się dopuszczamy. Jednak rzeczą, która najbardziej cieszy mnie i moich rówieśników jest zmiana nastawienia do naszej osoby. Łatwo zauważyć, że ludzie bardziej liczą się ze zdaniem pełnoletnich, szanują lub po prostu tolerują ich poglądy, popierają ich pomysły i wizje dotyczące otaczającego świata. Może to dziwne, bo to nie wiek powinien być wyznacznikiem szacunku czy uznania. Jednak na przykładzie moich rówieśników łatwo to zauważyć. Przykłady? Proszę bardzo:

Ania Ryszka (19 lat): – Hmm, co dała mi pełnoletność? Na pewno szacunek. Rodzina często pyta mnie o moje poglądy na pewne sprawy – choćby dotyczące domu i rodziny. To miłe, bo wcześniej traktowana byłam jak niedorosła smarkula. Teraz jest inaczej.

Tymek (18 lat): – Teraz poczułem życie. Nie jestem jeszcze w pełni niezależny, ale mam dużo luzu. Rodzice pozwalają na więcej, bo nie przeginam i nie kłócę się, tak jak wcześniej. Może trochę wydoroślałem, sam nie wiem...fot. Jakub Kwaśnik

Ania Wilkus (18 lat): – Co się zmieniło po mojej osiemnastce? W sumie nic. No, może rodzice mają do mnie trochę więcej zaufania. Mogę na przykład dłużej siedzieć na imprezach. Nie jest łatwo zasłużyć na zaufanie rodziców. Mój starszy o 6 lat brat jest już jakby takim doradcą domowym. Pomaga w podejmowaniu decyzji. Mnie jeszcze o zdanie nie pytają, ale mam nadzieję, że może niedługo zaczną. To byłoby miłe.

Przemek Wójtowicz (18 lat): – Mnie rodzice nawet przed osiemnastką pytali o zdanie. Zawsze chcieli znać mój pogląd na daną sprawę. W związku z tym nie zauważyłem jakiś szczególnej zmiany. Uważam, że jak człowiek jest dorosły i rodzice nie mają z nim problemów, bo się np. dobrze uczy i zachowuje to wtedy może cieszyć się ich zaufaniem. Ale mama i tata nadal uważają, że często za bardzo "filozofuję".

Dla nas – młodych – najważniejszy jest chyba szacunek i zaufanie. Cieszymy się, gdy jesteśmy traktowani serio. Trzeba jednak pamiętać jednak, by nie nadużywać tego zaufania. Czasem brak nam doświadczenia i rozsądku – to fakt, ale ciągle przecież uczymy się życia. A co na ten temat mają do powiedzenia rodzice?

Maria Wilkus: - Człowiek nawet nie zauważy, jak te 18 lat szybko przemija. Czy mam zaufanie do córki? Tak, ale nie można ufać bezgranicznie. Trzeba dzieci kontrolować...młodzież też, bo czasem zapomną się, ulegają wpływowi kolegów i nie wiadomo jakie głupstwo może wtedy przyjść im do głowy. Ale to prawda - im człowiek starszy, tym mądrzejszy. W wieku 18 lat człowiek powinien być poważny, a nie dziecinny.

Jan Białecki: - Ja do mojego syna mam zaufanie, żona trochę mniej, bo wiadomo - po prostu się o niego boi. Nie pozwalamy mu na włóczenie się po nocach, bo uważam, że to akurat wyjdzie mu na dobre. Ma swobodę, w domu pomaga, a ja czasem pytam go o jego zdanie w różnych sprawach. 

Rodzice stopniowo zwiększają zaufanie do młodzieży. Niełatwo zapracować na ich uznanie, jednak warto się postarać. Sami opiekunowie podkreślają, że ich pociechy potrafią podejmować dobre decyzje, trzeba tylko uczyć i wychowywać młodzież tak, by wyrosła na porządnych, dobrych ludzi. Miejmy nadzieję, że tak będzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O jak miło... hehe... za niecały miesiąc też kończę 18 lat, ale troche taki ten artukuł... nienowoczesny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.