Facebook Google+ Twitter

Dożynki warto zobaczyć

Dożynki, czyli święto plonów. Stara tradycja z nowym akcentem. Przez przypadek, a dokładniej to przejazdem, trafiłem na Dożynki 2009 we wsi Rzeczenica (woj. pomorskie).

Przy wejściu na teren imprezy można było podziwiać sprzęt rolniczy, zarówno ten sprzed lat, jak i najnowsze cuda techniki. Było też wiele stanowisk, na których prezentowały się miejscowości np. Koczała czy Bukowo.

"Witacze" dożynkowe- przygotowane przez rolników z Rzeczenicy / Fot. Szymon ŁyndoDzisiaj rolnicy mają do dyspozycji takie "potwory". / Fot. Szymon ŁyndoKiedyś pracowało się przy pomocy takiego sprzętu... / Fot. Szymon Łyndo


Moją uwagę przyciągnęło dość nietypowe "Gryczane Stoisko".
- Gmina Koczała słynie właśnie z gryki, dzięki czemu prezentowane przez Nas wyroby są w większości z domieszką gryki. Możemy zobaczyć [ba, nawet kupić], poduszki wypełnione gryką, można je podgrzać w piekarniku i po przyłożeniu działają kojąco na ból. Miody z gryki są bardzo "Gryczana Panna"- Gmina Koczała / Fot. Szymon Łyndodobre na przeziębienie. Dodatkowo można spróbować pysznego i niepowtarzalnego chleba z dodatkiem mąki gryczanej.

Ale, żeby nie było tak wszystko gryczane to na deser polecam miód pitny i ptasie mleczko, oczywiście produkcji własnej. Nie jest to takie standardowe ptasie mleczko zrobione przez maszynę, ale zrobione przez człowieka, a wiadomo człowiek to zawsze coś od siebie dołoży - chociażby serce - mówi Pani Joanna Myszka, na co dzień pracownica Urzędu Gminy. Myszka podkreśla, że nieczęsto można spotkać stanowisko gminy, kolejną imprezą, na której się zaprezentują będzie "Koczalska Noc z Gryczaną Panną".

Nauka strzelania- niektórym ta sztuka się spodobała. / Fot. Szymon ŁyndoPo prawej Mistrz Bartłomiej Zielonka, po lewj jego pomocnik. / Fot. Szymon ŁyndoPojawiła się też grupa rycerzy z "Koszalińskiej Kampanii Rycerskiej". Do stowarzyszenia należy 15 osób czynnych. Mistrzem Bractwa jest Pan Bartłomiej Zielonka, który w czasie trwania dożynek wtajemniczał zgromadzonych w sztukę strzelania z łuku. Można było spróbować strzelić do tarczy z profesjonalnego łuku, a nawet wziąć udział w zawodach przygotowanych przez Mistrza.


Kolejnymi punktami programu były występy. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół ukraińskiego tańca ludowego. Wspaniałe, barwne stroje podobały się wielu widzom. Jednak wszyscy czekali na gwiazdę wieczoru - był nim zespół The Postman, następca legendarnej grupy The Beatles - to właśnie głównie z ich repertuaru korzystali wykonawcy. Następnie były występy dzieci z grupy tanecznej Retro, a w tym samym czasie do wyjścia na scenę szykowała się kolejna gwiazda - Bogdan Trojanek & Terne Roma. Dopiero ten zespół porwał do tańca prawie całą zgromadzoną publiczność. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną dla wszystkich zgromadzonych widzów.
Grupa Bogdana Trojanka poruszyła wszystkich widzów. Prawie wszyscy tańczyli i śpiewali. / Fot. Szymon ŁyndoThe Postman - zainteresowali widownię swoim występem. Część z nich nawet zaczęła tańczyć pod sceną. / Fot. Szymon Łyndo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajna zabawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.