Facebook Google+ Twitter

DPŚ na Żużlu : Polska dostała "drugą szansę"

Dziś zaczyna się druga odsłona Drużynowego Pucharu Świata na Żużlu. Jest to turniej barażowy w duńskim Vojens. Do zdobycia są jeszcze dwa miejsca w finale. Czy Polacy je wywalczą? O tym dowiemy się już dziś wieczorem

Vojens jest to malownicza miejscowość, w której według danych statystycznych mieszka ok. 8 tysięcy ludzi. Jest ona oddalona od duńskiej stolicy Kopenhagi zaledwie o 215 km na zachód w okręgu Sønderjyllands Amt w południowej Jutlandii. Najbardziej znane jest z wielokrotnej organizacji zawodów żużlowych najwyższej rangi, m. in. turniejów Grand Prix Danii oraz indywidualnych, drużynowych oraz parowych mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu. W Vojens znajduje się założony przez wielokrotnego mistrza świata Ole Olsena klub żużlowy Vojens Speedway Center. Pierwszymi zawodami rangi mistrzowskiej, które odbyły się w tym mieście, był rozegrany w roku 1977 pierwszy finał Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, w którym zwyciężył Duńczyk Alf Busk. Ostatni turniej z cyklu GP Danii odbył się tu w 2002 roku. Był to udany dla Polaków turniej, gdyż sędziował je polski sędzia Marek Wojaczek zaś 2 miejsce zajął podczas tych zawodów Tomasz Gollob. Wygrał zaś szwedzki nie jeżdżący już niestety mistrz, legendarny Tony Rickardsson.

Jak to się stało, że Polacy muszą uczestniczyć w barażu

Polacy w barażu muszą jechać dlatego, że w kwalifikacjach w Lesznie przegrali walkę o zwycięstwo po dramatycznej końcówce z Australijczykami. Złożyło się na to wiele czynników jak chociażby defekt Wiesława Jagusia. Dziś miejmy nadzieję, że się to nie powtórzy i Polacy pewnie awansują do finału, w którym już czekają Australijczycy oraz Duńczycy.

Zasady barażu, czyli jak się to będzie odbywać

W turnieju barażowym w Vojens dzisiejszego wieczoru uczestniczyć będą 4 ekipy. Są to zespoły, które w kwalifikacjach do finału zajęły 2. i 3. miejsca. Oprócz Polaków pojadą dziś również ekipy Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Rosji. Zawody składać się będą z 24 biegów. Każdy z zawodników będzie musiał pojechać 6 wyścigów. W przypadku gdy strata któregokolwiek zespołu do innego wynosić będzie 6 punktów lub więcej wtedy będziemy mogli mieć do czynienia z wystawieniem przez tą ekipę tzw. "jokera". W skrócie jego użycie ma na celu zmniejszenie przewagi. I tak jeśli w normalnym biegu zawodnicy dostają za pierwsze miejsce 3 pkt za drugie 2 za trzecie 1 i za czwarte 0 tak w biegu z "jokerem" zmienia się system punktowania. W ten sposób jeśli "joker" wygra zamiast 3 punktów dostanie 6, jeśli zajmie drugie miejsce dostanie 4 zamiast 2, za trzecie 2 zamiast 1 a za ostatnie niezmiennie 0 pkt. Każdy z zespołów ma tylko jedną możliwość użycia "jokera".

Realna ocena szans Polaków - czyli kto może nam może ewentualnie zagrozić

Jak dowiódł występ naszych reprezentantów w Lesznie nawet przy doskonałej jeździe Jarosława Hampela czy Tomasz Golloba nie możemy być pewni swego, ponieważ nie zawsze decydują elementy czysto-sportowe, choć jak w wywiadzie udzielonym stacji Canal+Sport mówi trener Polaków występ w Vojens chłopaki mają potraktować jako przetarcie przed finałem. Są do tego warunki, gdyż realnych groźnych rywali nie jest zbyt wielu. W sumie zwycięstwo mogą nam odebrać tylko Szwedzi, którzy pokazali już w Coventry, że są w stanie "przycisnąć" nawet tak świetną ekipę jaką są bez wątpienia Duńczycy. Teoretycznie w dobrej formie mogą być Brytyjczycy, choć akurat w tym przypadku mają oni tylko 2 klasowych zawodników (Chris Harris i Scott Nicholls) co powoduje, że raczej nie powinni oni sprawić dziś niespodzianki. O ekipie Rosjan można powiedzieć tyle, że żaden znawca "czarnego sportu" nie uznaje ich w gronie faworytów do zajęcia jednej z dwóch premiowanych awansem miejsc.

Subiektywny typ na zawody

W moim odczuciu w dzisiejszych zawodach 2 pierwsze miejsca zajmą ekipy Polski i Szwecji i to one wystąpią w sobotnim finale. Co do Brytyjczyków to sądzę, że pomimo słabej kadry powinni wyprzedzić Rosjan. Ale jak będzie przekonamy się już po godzinie 19.

Transmisja z tego żużlowego święta na antenie Canal+Sport od godziny 18.50.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.