Facebook Google+ Twitter

DPŚ na Żużlu : Zmiana warty. Pechowy występ Polaków

Reprezentacja Danii wywalczyła Drużynowe Mistrzostwo Świata 2008 na Żużlu. Polacy zajęli drugie miejsce, zaś brązowe medale zdobyli Szwedzi. Wyścig nie ułożył się po naszej myśli, ale okazja do rewanżu już za rok. Być może będzie lepiej.

 / Fot. PAP Roman KoszowskiTor w Vojens do dzisiejszej imprezy był długo i żmudnie przygotowywany przez organizatorów. Według obserwatorów jego konstrukcja była bardzo twarda co oznaczało, że Polacy mogli być zadowoleni. Zawody zaczęły się z niewiadomych przyczyn z 30 minutowym opóźnieniem, ale dalszy rozwój wypadków wynagrodził to uniedogodnienie.

I seria startów

W pierwszym biegu doszło do rywalizacji Rune Holty z rywalami. Świetnie zaczął Polak, ponieważ po mistrzowsku założył rywali ale później dał się wyprzedzić Pedersenowi i Adamsowi. Drugi z Polaków Wiesław Jaguś pojechał fantastycznie od początku do końca i przyjechał jako pierwszy zdobywając pierwszą "trójkę" dla biało-czerwonych. Jako trzeci zaprezentował się Tomasz Gollob, który pięknie uciekł spod taśmy ale Peter Ljung podciął Jasona Crumpa i bieg musiał być powtórzony oczywiście bez Szweda, który podtrzymał czarną serię "Trzech Koron". Powtórka była bardzo emocjonująca. Niby Gollob zawsze był przed Crumpem ale jednak do końca trwała pasjonująca walka, która zakończyła się zwycięstwem Polaka. Przed czwartym biegiem stała się śmieszna rzecz. Grzegorz Walasek wywrócił się źle wchodząc na motor, ale szybko wstał i powrócił na tor. Był to jak się później okazało zły zwiastun. Walasek przywiózł zero ale na szczęście spisał się Szwed Lindgren, który wygrał i przez to mieliśmy potrójny remis między Polską, Australią i Duńczykami. W ostatnim biegu naszym reprezentantem był Jarosław Hampel. Pojechał jak profesor wyprzedzając o jedną czwartą toru drugiego Hansa Andersena. Po pierwszej serii startów Polacy prowadzili z 10 punktami, drudzy byli Duńczycy z dziewięcioma oczkami, ostatnie miejsce na pudle dla Australijczyków z ośmioma punktami, na ostatnim miejscu po bardzo nieudanym początku Szwedzi z trzema punktami.

II seria startów

Drugą seria rozpoczęła się od ciekawego biegu z udziałem Pedersena, Golloba, Lindgrena i Watta. Fantastycznie wyjechał Polak ale znów dwóch "młokosów" Watt i Lindgren przerwali bieg i Pedersen, który był prawie bez szans na wyprzedzenie Golloba dostał szansę na odegranie się w powtórce bez Lindgrena. Replay był nie aż tak pomyślny. Pedersen spod taśmy wyszedł lepiej i zaliczył drugie swoje zwycięstwo. Polak oprócz walki o zwycięstwo musiał się włączyć do obrony dwa punkty. W siódmym biegu Grzegorz Walasek wyleciał dobrze spod taśmy ale Bjarne Pedersen wywrócił się i trzeba było powtórzyć wyścig. W powtórce fatalnie wyjechał Walasek i dał szansę Duńczykom odskoczyć na trzy punkty przewagi. Był kiedyś taki serial "Na kłopoty Bednarski" w tym przypadku można by to sparafrazować "Na kłopoty Hampel". Świetna jazda na miała wpływ na odrobienie strat. Dziewiąty bieg to piękna jazda Rune Holty i drugie miejsce. Pierwszy w tym wyścigu był joker szwedzki F. Lindgren. Na koniec tej serii przepięknie pojechał Wiesław Jaguś czym przypieczętował
trzypunktową przewagę po pierwszej serii.

III seria startów

Trzecią serię startów rozpoczęło nasze dzisiejsze "najsłabsze ogniwo" - Grzegorz Walasek. Po raz kolejny słabo zaczął jednak na kilkadziesiąt metrów przed metą zdołał uratować jeden punkt, który dał nam tyle przewagi nad Duńczykami. Od początku trzeciej serii padał rzęsisty deszcz nad torem w Vojens. 12. bieg był popisem jazdy Jarosława Hampela, niestety tylko do momentu gdy bez powodu wywrócił się Chris Holder i wyścig został powtórzony bez jego udziału. Tym razem Jarosław Hampel został wyprzedzony niespodziewanie przez lidera Szwedów Fredrika Lindgrena. Holder był zamiennikiem dla Jasona Crumpa ponieważ Crump doznał bardzo poważnego złamania i wycofał się w trakcie z udziału w finale. 13. bieg to moment przebudzenia się Szwedów. Bieg zasłużenie wygrał Jonas Davidsson a Rune Holta stracił jeden punkt do Duńczyków. Następny wyścig był popisem jazdy Wiesława Jagusia. Od startu zamykał rywali. Najlepiej w nim wyszło doświadczenie naszego zawodnika. Po tym imponującym występie Torunianina wyszliśmy na trzy punkty przewagi nad Duńczykami. Kończący tą serię wyścig świetnie rozegrał Tomasz Gollob. Widząc że nie jest już wstanie wyprzedzić popularnego w Polsce "Hansiora" odpuścił i postanowił ucieszyć się dwóch punktów nie ryzykując kontuzji. Po III serii startów Polacy prowadzili z dwoma punktami przewagi nad Danią. Na trzecią pozycję po odpadnięciu Crumpa wysforowali się Szwedzi.

IV seria startów

Czwarta seria rozpoczęła się od szlagierowego pojedynku Pedrsena i Jagusia, ale jak to mówią przysłowia mądrością narodu. Idąc za tym ... "Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta". Bitwę Jagusia i Pedersena, przegraną przez Duńczyka, wykorzystał Jonas Davidsson. Świetnie wykorzystał taką sytuację Szwed i wygrał zasłużenie wyścig nr 16. Kolejny bieg to popis mistrzostwa Tomasza Golloba. Przez cały wyścig był drugi jednak na ostatnich metrach fantastycznie zaatakował i to dało skutek. O półcentymetra koła wyprzedził on Bjarne Pedersena. Ten po wyścigu pokazał Gollobowi środkowy palec, choć to on dramatycznie się zachowywał potrącając Golloba. Bieg nr 18 stał pod znakiem upadków. Jedynym, który nie spadł z motocyklu był .... Grzegorz Walasek. Oczywiście potrzebna była powtórka. Oczywiście jak to dziś miał w zwyczaju przyjechał ostatni. Jeździł dziś jak zagubiony. Nie czuł toru co powodowało, że traciliśmy przewagę a jego dorobek był okrągły. W kolejnym biegu jechał jednak Jarosław Hampel. W tym wyścigu w stylu godnym sportowca zachował się Peter Ljung. Mimo, iż upadł szybko wstał i usunął się z toru by umożliwić dalszą jazdę Jarosławowi Hamplowi po trzy punkty dla Polski. Czwartą serię zakończył fatalny występ Rune Holty. Był to niestety defekt maszyny Norwega z polskim paszportem. Nasz pech polegał na tym, że przez te trzy punkty Andersena Dania wyszła na jednopunktowe prowadzenie. To był dramat polskiej ekipy.

V seria startów

Piąta seria zaczęła się dramatem Jarosława Hampela. Pięknie wyszedł z pierwszego wirażu zamknął Pedersena jednak później niestety poślizgnął się na wyślizganej części toru. Wyleciał jak długi i w konsekwencji został wykluczony z wyścigu. Powtórka ułożyła się dla nas fantastycznie. Nicki Pedersen nie zdobył trzech punktów tylko przyjechał ostatni (trzeci). Wygrał będący w nerwach w oczekiwaniu na potomka Andreas Jonsson drugi był Ryan Sullivan. To spowodowało, że strata Polaków do Duńczyków wynosiła tylko dwa punkty. Po tym wyścigu na torze w Vojens padła faza świetlna w lampach. Po powrocie na tor wyścig 22. nie ułożył się nam. Rune Holta dał się wyprzedził Peterowi Ljungowi jak i Bjarne Pedersenowi. Spowodowało to, że Polacy mieli straty cztery punkty do Danii i cztery punkty przewagi nad Szwecją. Bieg 23. to znów dramat polskiej ekipy. Choć może lepiej powiedzieć, że by la to zagrywka taktyczna. Wiesław Jaguś pojechał na trzecim miejscu a wygrał Kenneth Bjerre zwiększając przewagę nad Polską do sześć punktów. Tomasz Gollob pojechał w 24. wyścigu jako joker. Jego zadanie było proste. Musiał wygrać i liczyć na zero po stronie Duńczyków. Koniec marzeń o mistrzostwie świata dla Polaków. Tomasz Gollob po defekcie Szwedów zajął drugie miejsce czym przekreślił definitywnie szanse na obronę tytułu. Na koniec wystartował Grzegorz Walasek, który dla odmiany wygrał. Szkoda że jego przebudzenie nastąpiło w ostatnim biegu. My musimy się cieszyć z drugiego miejsca, ponieważ brakowało tylko kilku biegów by Szwedzi odebrali nam srebrne medale.

Podsumowując, należy powiedzieć, że polska drużyna w zasadzie jeździła w czteroosobowym składzie, bo udział Grzegorza Walaska był tylko prowizoryczny. Na osłodę pozostaje tylko cieszyć się z srebrnych medali i liczyć, że za rok wygramy i będziemy zdecydowanie lepsi niż dzisiejszego wieczoru.

Bieg po biegu

1. N. Pedersen, L. Adams, R. Holta, A. Jonsson
2. W. Jaguś, B. Pedersen, Ch. Holder, D. Nermark
3. T. Gollob, J. Crump, K. Bjerre, P. Ljung (w)
4. F. Lindgren,
R. Sullivan, N. Iversen, G. Walasek
5. J. Hampel, H. Andersen, D. Watt, J. Davidsson
6. N. Pedersen, T. Gollob, D. Watt, F. Lindgren (w)
7. B. Pedersen, L. Adams, J. Davidsson, G. Walasek
8. J. Hampel, Ch. Holder, A. Jonsson, K. Bjerre
9. F. Lindgren (joker), R. Holta, J. Crump, N. Iversen
10. W. Jaguś, H. Andersen, R. Sullivan, P. Ljung
11. N. Pedersen, P. Ljung, G. Walasek, Ch. Holder
12. F. Lindgren, J. Hampel, B. Pedersen, Ch. Holder (w)
13. J. Davidsson, K. Bjerre, R. Holta, R. Sullivan
14. W. Jaguś, A. Jonsson, N. Iversen, D. Watt
15. H. Andersen, T. Gollob, L. Adams, D. Nermark
16. J. Davidsson, W. Jaguś, N. Pedersen, D. Watt
17. T. Gollob, B. Pedersen, R. Sullivan, A. Jonsson
18. K. Bjerre, J. Davidsson, D. Watt, G. Walasek
19. J. Hampel, N. Iversen, L. Adams, P. Ljung(u)
20. H. Andersen, F. Lindgren, Ch. Holder, R. Holta
21. A. Jonsson, R. Sullivan, N. Pedersen, J. Hampel(w)
22. B. Pedersen, P. Ljung, R. Holta, D. Watt
23. K. Bjerre, F. Lindgren, W. Jaguś, L. Adams
24. N. Iversen, T. Gollob(joker), J. Davidsson, Ch. Holder(d1)
25. G. Walasek, A. Jonsson, H. Andersen, L. Adams(joker)


1. Dania
49 pkt

1. Nicki Pedersen 11 (3,3,3,1,1)
2. Bjarne Pedersen 11 (2,3,1,2,3)
3. Kenneth Bjerre 9 (1,0,2,3,3)
4. N.K. Iversen 7 (1,0,1,2,3)
5. Hans Andersen 11 (2,2,3,3,1)

2. Polska
46 pkt

1. Rune Holta 5 (1,2,1,0,1)
2. Wiesław Jaguś 12 (3,3,3,2,1)
3. Tomasz Gollob 16 (3,2,3,3,4!)
4. Grzegorz Walasek 4 (0,0,1,0,3)
5. Jarosław Hampel 11 (3,3,2,3,w)

3. Szwecja
39 pkt

1. Andreas Jonsson 8 (0,1,2,0,3,2)
2. Daniel Nermark 0 (0,-,0,,-,)
3. Peter Ljung 4 (w,0,2,u,2)
4. Fredrik Lindgren 16 (3,w,6!,3,2,2)
5. Jonas Davidsson 10 (0,1,3,3,2,1)

4. Australia
21 pkt

1. Leigh Adams 6 (2,2,1,1,0,0!)
2. Chris Holder 4 (1,2,0,w,1,d)
3. Jason Crump 3 (2,1,-,-,-)
4. Ryan Sullivan 6 (2,1,d,1,2)
5. Davey Watt 3 (1,1,0,0,1,0)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.