Facebook Google+ Twitter

Dr Stanisław Bajtlik: " W Polsce astronomia ciągle jest żywa"

Stanisław Bajtlik przewodniczył Komitetowi ds. obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Polsce. O przebiegu MRA 2009, sukcesach i porażkach mówi w wywiadzie udzielonym Wiadomościom24.pl.

MRA 2009 / Fot. http://www.astronomia2009.pl/7/index.php?id=1Czy udało się zrealizować główne cele Międzynarodowego Roku Astronomii?
Stanisław Bajtlik: Uważam, że tak. Celem głównym była popularyzacja astronomii, a przy okazji nauk ścisłych i naukowego patrzenia na rzeczywistość. Pamiętajmy, że w wielu krajach astronomia w ogóle nie jest nauczana w szkole, a w niektórych prawie w ogóle nie naucza się nawet fizyki. W bardzo wielu krajach takie formy popularyzacji jak olimpiady astronomiczne, konkursy dla młodzieży, wykłady popularne czy młodzieżowe obserwatoria są niemal nieznane. To właśnie w tych krajach znaczenie MRA2009 było największe. Ważnym zadaniem MRA2009 było też zachęcanie dziewcząt do interesowania się astronomią i naukami ścisłymi oraz do wybierania takich kierunków studiów.

MRA 2009 / Fot. http://www.astronomia2009.pl/7/index.php?id=1Jednym z celów jest ochrona ciemnego nieba nad miastami, parkami narodowymi i miejscami ważnymi dla obserwacji astronomicznych. Wiem, że lokalne społeczności działają na własną rękę. Co robi się na skalę ogólnopolską?
W niektórych miejscach na świecie już od bardzo dawna robi się bardzo wiele. Np. w Tucson, w Arizonie, mieście wielkości Krakowa, obowiązują od lat ostre regulacje dotyczące bilbordów i sposobów oświetlania ulic. Nic dziwnego. Na okolicznych szczytach umieszczono przeszło 100 teleskopów, a astronomia jest prawdziwym miejscowym „przemysłem”. Pamiętajmy jednak, że Obserwatorium na Mt. Wilson, nad Pasadeną, w którym Hubble odkrył rozszerzanie się Wszechświata, zostało zamknięte z powodu łuny sztucznych świateł nad Los Angeles.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wszyscy należymy do wszechświata. Im lepiej go poznamy tym więcej będziemy wiedzieć o nas samych.+5

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja nie wiedziałem że funkcjonował MRA 2009. Wiem, że ze świeczką szukać poradników astronomicznych dla dzieciaków i dyletantów przejawiających chęć poznania. A szkoda, bo to rzeczywiście bardziej pasjonujące niż "Tańce z..." czy "Toki szoły".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.01.2010 19:58

Takie teksty - czytam kilka razy - z przerwą na refleksję!.... 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.