Facebook Google+ Twitter

Dragon zakończył w Pacyfiku szóstą misję. Statek przywiózł na Ziemię blisko 1,5 tony próbek badawczych i odpadów

Statek Dragon należący do SpaceX pomyślnie wylądował w wodach Pacyfiku po zakończeniu misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kapsuła dostarczyła na Ziemię próbki badawcze i wywiozła ze stacji odpady. Była to szósta misja zrealizowana przez SpaceX.

 / Fot. NASAStatek kosmiczny Dragon wodował na Pacyfiku. Stało się to po ponad miesiącu od wystrzelenia go na orbitę. 17 kwietnia kapsuła rozpoczęła szóstą misję zaopatrzeniową na Międzynarodową Stację Kosmiczną - podaje NASA.

Dragon przywiózł na Ziemię ponad 1,4 t odpadów i próbek badawczych. Statek został przetransportowany łodzią do portu niedaleko Los Angeles. Następnie wróci do bazy SpaceX w McGregor w Teksasie.

Do 2016 r. SpaceX wykona jeszcze 9 misji zaopatrzeniowych. Do 2017 r. SpaceX oraz Boeing będą gotowe, by transportować astronautów na ISS. Oba koncerny będą realizować loty w ramach programu załogowego, do którego zostały dopuszczone we wrześniu 2014 r.

Transport astronautów prywatnymi taksówkami kosmicznymi ma być tańszy niż obecnie. Odkąd NASA zamknęła w 2011 r. program wahadłowców, wymiana załogi na ISS odbywa się z wykorzystaniem statków Sojuz. Amerykańska agencja kosmiczna płaci 70 mln dolarów za jedno miejsce w rosyjskiej kapsule. SpaceX i Boeing mają to robić za mniej niż 58 mln dolarów za miejsce.

Czytaj także: Sonda New Horizons zaniesie wiadomości dla obcych cywilizacji? W sieci trwa zbiórka na ten cel


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.