Facebook Google+ Twitter

Dramat czy sitcom, czyli "Scenariusz dla trzech aktorek"

20 lipca w częstochowskiej Galerii Teatr from Poland można było zobaczyć sztukę Bogusława Schaeffera zatytułowaną "Scenariusz dla trzech aktorek". Wzięły w niej udział m.in.: Iwona Chołuj, Anna Modrzejewska i Dorota Gorjainow. Spektakl został wyreżyserowany przez Bogusława Semotiuka.

Iwona Chołuj. Aktorka teatru imienia Adama Mickiewicza w Częstochowie / Fot. Damian LeciakWiele lat temu widowisko to było grane w teatrze Syrena, występowały w nim te same aktorki. Przedstawienie okazało się sukcesem. Po latach aktorki, które brały udział w przedsięwzięciu, postanowiły ponownie go zrealizować. Muszę przyznać, że tymże paniom ta sztuka się udała. Dramat Schaefferowski trochę poszedł w stronę sitcomu, ale czy zawsze spektakl musi być idealny? Zwłaszcza, że sztuka jest grana na nowo.

"Scenariusz dla trzech aktorek to sztuka o... przygotowaniach do przedstawienia teatralnego. Widzowie są świadkami próby. Aktorki nie słuchają reżysera, robią co chcą. Dużo improwizują. Pojawiają się elementy komediowe.

W tym przedstawieniu czwartym aktorem miała być publiczność, która podczas spektaklu miała wykazać się inwencją i wchodzić w interakcje z aktorami, np. śpiewać. Chociaż u niektórych osób z publiczności nie widziałem zachwytu, przynajmniej niektórzy bawili się znakomicie.

Spektakl "Scenariusz dla trzech aktorek" zapamiętam z powodu dobrej gry aktorskiej i świetnych tekstów. Schaeffer napisał tę sztukę jako dramat, ja jednak przez większość czasu się śmiałem, ponieważ panie, improwizując, swoimi kwestiami bawiły publiczność. Aktorki miały za zadanie pokazać, że każda z nich ma inną wizję współczesnego teatru i bardzo dobrze sobie poradziły z tą rolą.

Czasami warto obejrzeć odświeżoną wersję czegoś, co już znamy. Aktorki chciały pokazać coś nowego, na nowo zinterpretowały dramat Schaeffera. Czy ta wersja przedstawienia powtórzy sukces poprzedniczki? Trudno stwierdzić. Żeby się o tym przekonać trzeba samemu przyjść i obejrzeć.

A tu mały fragmencik spektaklu:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.