Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8161 miejsce

Dramatyczny los kościoła poewangelickiego w Sierakowie

Nie udało się uratować zabytkowego budynku. Sieraków Wielkopolski stracił obiekt, który mógłby być jego atrakcją.

Front budynku po katastrofie / Fot. Saga Dana TomaszewskaW piątek 15 października, w godzinach południowych zawaliła się wieża południowej części kościoła poewangelickiego w Sierakowie Wielkopolskim. Wybudowany w latach 1782 -1785 przez Gottlieba Werchana budynek o charakterystycznej konstrukcji szachulcowej, był jednym z ważniejszych, a jednocześnie od dłuższego czasu najbardziej zaniedbanym zabytkiem miasta.

Runęła wieża kościoła / Fot. Saga Dana TomaszewskaPołożony w centrum miasta, nad brzegiem Warty na skraju Puszczy Noteckiej budynek przetrwał trawiące niegdyś miasto wielkie pożary oraz dwie wojny światowe. W latach pięćdziesiątych podjęto nieudaną próbę zaadoptowania go na placówkę kulturalną. Próba zdjęcia krzyża z wieży „niemieckiego” kościoła zakończyła się wypadkiem śmiertelnym, a sam kościół popadł w jeszcze większą niełaskę mieszkańców.

W następnym okresie budynek zaadoptowano na geesowskie magazyny. W latach sześćdziesiątych wybudowany przy ulicy 8 Stycznia blok mieszkalny skutecznie zasłonił widok Zdewastowany budynek na krotko przed zawaleniem / Fot. Saga Dana Tomaszewskabudowli, przekreślając jej późniejszą szansę na włączenie się w życie miasta. Od czasu, kiedy w latach dziewięćdziesiątych przeszedł na własność gminy, ulegał coraz szybszej degradacji, aż do obecnego zawalenia się wieży budynku.

Mentalność ludzka się zmienia, mieszkańcy Sierakowa obecnie mają żal, że działania urzędników prowadzone w celu pozyskania środków na odbudowę były jak dotąd bardzo nieskuteczne.
Wnętrze budynku ulegało stałej degradacji / Fot. Saga Dana TomaszewskaGmina występowała o pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2008 roku wystąpiła o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Działania 6.2 „Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego”.

Wiadomo jednak, że wobec coraz większej degradacji budynku koszty już nie remontu, a odbudowy stale rosły i na chwilę przed katastrofą były szacowane na 3 mln zł.

Niedawny widok od strony Warty i Puszczy Noteckiej / Fot. Saga Dana TomaszewskaDo tej pory budynek był jednym z dwóch oryginalnych, nieprzebudowanych kościołów ewangelickich w Wielkopolsce (drugi mieści się w Rakoniewicach, znajduje się w nim Muzeum Pożarnictwa). W Sierakowie od dawna były plany utworzenia Muzeum Rybactwa Śródlądowego lub Muzeum Dolnego Biegu Warty.

Od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz nadzoru budowlanego zależy, czy jest szansa na uratowanie tego, co pozostało.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.10.2010 19:46

Ale szkoda:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz nadzoru budowlanego zależy, czy jest szansa na uratowanie tego, co pozostało.

Promyk nadziei jest ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Renata Lech
  • Renata Lech
  • 19.10.2010 16:01

Ciekawe wnętrza, szkoda

Komentarz został ukrytyrozwiń

przykre

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.