Facebook Google+ Twitter

Drastyczna podwyżka kosztów produkcji cementu?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-25 17:21

Producenci cementu sprzeciwiają się planom wprowadzenia w ich branży nowych regulacji dotyczących emisji dwutlenku węgla. Unia Europejska chce ograniczyć emisję CO2 wprowadzając między innymi aukcyjny system sprzedaży limitów emisji zanieczyszczeń.

Prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu Andrzej Balcerek uważa, że wprowadzenie tego systemu będzie oznaczało drastyczną podwyżkę kosztów produkcji. Balcerek wylicza, że jeśli cena CO2 na aukcji wyniesie powyżej 23 euro, to nie będzie się opłacało produkować klinkieru na terenie Polski. Tańsze będzie sprowadzenie go spoza strefy objętej handlem emisjami, czyli spoza Unii Europejskiej.

Andrzej Balcerek uważa, że wzrost cen produkcji spowoduje przeniesienie jej poza Unię Europejską i zamknięcie polskich cementowni. W jego ocenie, przeniesienie produkcji do przestarzałych technologicznie zakładów w Chinach lub Rosji jeszcze bardziej zwiększy zanieczyszczenie środowiska.

Szef Stowarzyszenia Producentów Cementu wyjaśnił, że w porównaniu do emisji CO2, która miała miejsce kilkanaście lat temu, zanieczyszczenie obniżono o jedną piątą. Andrzej Balcerek uważa, że Polski nie stać na tak ogromne ograniczenie emisji, jakiego żąda Unia Europejska.

W grudniu Parlament Europejski będzie rozpatrywał nowelizację dyrektywy o handlu emisjami, a w Radzie Unii Europejskiej odbędzie się głosowanie w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego.

Nowe przepisy zakładają ograniczanie emisji CO2, oraz konieczność kupowania limitów emisji na aukcjach od 2013 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.