Facebook Google+ Twitter

Dreamlinery uziemione w USA. Mają za dużo usterek

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa podjęła decyzję o czasowym uziemieniu wszystkich Boeingów 787 Dreamliner. Decyzja ma związek z odnotowaną ostatnio serią incydentów lotniczych.

B787 Dreamliner / Fot. http://www.flickr.com/photos/mike_miley/5998659522/ licenacja: CC-BY-SA http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.enBoeing 787 jest najnowszym dzieckiem amerykańskiego koncernu. Dzieckiem, które miało poważnie zagrozić konkurencji w segmencie średniej wielkości samolotów dalekiego zasięgu. Dreamliner (ang. wymarzony liniowiec), to bez wątpienia bardzo nowoczesna konstrukcja, której systemy pokładowe naszpikowane są elektroniką i nowoczesnymi technologiami. Jako pierwszy tego typu płatowiec, posiada kadłub niemal w całości wykonany z materiałów kompozytowych.
Samolot po raz pierwszy w powietrzu znalazł się w 2009 r., a do komercyjnego użytku trafił w roku 2011. Od tego czasu produkt Boeinga pobił kilka znaczących rekordów lotniczych, w tym na najdłuższy lot (prawie 20.000 tys. kilometrów nieprzerwanie w powietrzu).

Jednak, jak się okazuje, piątkowy uczeń ma również swoje niedoskonałości. Od początku wprowadzenia do użytku Dreamlinerów, odnotowano w nich szereg licznych, drobnych usterek technicznych, jak również kilka poważniejszych awarii. Najczęściej związanych z instalacją elektryczną i paliwową.

7 stycznia tego roku Boeing 787 należący do linii Japan Airlines (JAL) przyleciał do Bostonu ze 184 pasażerami na pokładzie. Wkrótce po wylądowaniu obsługa samolotu stwierdziła pożar w tylnej części kadłuba. Wstępne oględziny wykazały, iż doszło do zapłonu i pożaru, a źródłem ognia były przegrzane akumulatory pomocniczego układu zasilania (APU). Z kolei 16 stycznia należący do linii ANA (All Nippon Airways) 787 wykonywał lot z Yamaguchi do Tokyo z 129 pasażerami na pokładzie. Nie doleciał jednak do celu, gdyż w kabinie pilotów stwierdzono gęsty dym. Załoga była zmuszona do awaryjnego na innym lotnisku. Po tych wydarzeniach dwie wiodące japońskie linie lotnicze postanowiły uziemić swoją flotę Dreamlinerów, a dziś zrobiła to również amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa. Do czasu wyjaśnienia wszelkich okoliczności i zapewnienia stuprocentowej sprawności systemów samolotu, w tym zwłaszcza zasilania akumulatorowego, latanie tymi maszynami nie jest możliwe na terenie Stanów Zjednoczonych.

Warto nadmienić, iż techniczne problemy występujące we wczesnej fazie eksploatacji nowego modelu samolotu nie są niczym niezwykłym. Tzw. problemy wieku dziecięcego, zdarzały się w przypadku wielu samolotów trafiających do produkcji i użytkowania; zazwyczaj są one sukcesywnie eliminowane w trakcie eksploatacji i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów w czasie lotu.

Jak informuje serwis gazeta.pl, po decyzji władz USA o uziemieniu wszystkich maszyn tego typ, odwołano również powrót do kraju polskiego Dreamlinera LOT-u. Linie lotnicze zmieniają pasażerom rezerwację.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.