Facebook Google+ Twitter

„Drewniane cerkwie mistrza Michała Jakowicza” w Szczecinie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-02-16 19:18

Do 22 lutego na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można zwiedzić wystawę „Drewniane cerkwie mistrza Michała Jakowicza”.

Wystawa „Drewniane cerkwie mistrza Michała Jakowicza” / Fot. mat. organizatoraCzasu coraz mniej, więc trzeba się śpieszyć, by zobaczyć niezwykłą wystawę złożoną z miniatur ukraińskich cerkwi.

Autorem tych dzieł jest Michał Jakowicz. Pracuje on we Lwowskim Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego Instytutu Ludoznawstwa NAN Ukrainy. Wykonane przez niego modele przedstawiają drewniane świątynie z Huculszczyzny, Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Zakarpacia i Podola, często już nieistniejące. Zrekonstruowano je, z ogromną dbałością o szczególy, na podstawie starych fotografii i reprodukcji obrazów.

Wystawa demonstruje nie tylko różne szkoły i typy budownictwa sakralnego, ale także uzmysławia, jak wielkie znaczenie miały cerkwie dla mieszkańców zachodniej Ukrainy: były one ośrodkami życia duchownego i kulturalnego. Modele pochodzą z kolekcji Rezerwatu Narodowego „Zamki Tarnopolszczyzny” w Zbarażu.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ładne cudeńka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.