Facebook Google+ Twitter

Drezyną po torach – radość dla dużych i małych

Lekki pojazd szynowy, napędzany siłą ludzkich mięśni zdobywa coraz większe grono sympatyków. Ekscytującą podróż drezyną można odbyć między innymi wzdłuż wijącej się rzeki Raduni w pobliżu Gdańska.

Drezyna DR08Szaleństwo rozpoczęło się za naszą zachodnią granicą. Do niedawna drezyny pełniły funkcje transportu technicznego w kolejnictwie. Znaleźli się jednak ludzie, którzy postanowili inaczej wykorzystać te nieskomplikowane, lekkie pojazdy szynowe. Grupy zapaleńców zaczęły organizować turystyczne przejazdy po nieużywanych torach kolejowych. I chwyciło! Bakcyla złapali również miłośnicy kolei w Polsce. Dzisiaj z tego oryginalnego sposobu podróżowania można korzystać w gminie Krzywiń, w okolicach Grodziska Wielkopolskiego, Gór Sowich, Piaseczna, Szczytna oraz Kolbud koło Gdańska.

Hajże na drezynę!

fot. Ewa KowalskaTrzydziestoosobowa grupa uczniów szkoły podstawowej i ich rodziców,Szóstoklasiści z Gdańska wykorzystując piękną pogodę ostatniej, letniej niedzieli, postanowiła odbyć taką wspaniałą przejażdżkę. Wystartowali w Kolbudach.

Po krótkim przeszkoleniu przeprowadzonym przez „kierownika składu” Tomasza Piepiorę, wycieczka ruszyła na polecaną przez organizatora, najpiękniejszą z tras, – Kolbudy – Stara Piła – Kolbudy, w sumie ok. 16 km.
Jak się okazało, taka wyprawa wymaga od jej uczestników nie lada krzepy i wytrzymałości.

Elektrownia wodna Łapino fot. Ewa KowalskaPola, lasy, wrześniowe słońce i wijąca się w dole rzeka, działały jak balsamfot. Ewa Kowalska. Widok na jezioro w Łapinie na tych, którzy niczym galernicy pracowicie machali dźwignią. Dzieciaki wykonywały swoje zadania z niespożytą energią, dorośli już w Łapinie poddali się.
Po krótkim postoju pomiędzy malowniczym jeziorem, a eleganckim osiedlem domów jednorodzinnych, znanym w Przystanek w Łapiniegłębi Polski dzięki fundacji „Wystarczy chcieć” Izabeli i Adama Małyszów, Osiedle Hajduczek drużyna ruszyła dalej. Zarośnięte wybujałą trawą tory prowadziły nas na spotkanie kolejnych wspaniałych widoków, wody i kształtnych brzóz, między którymi znajdowała się niegdyś granica pomiędzy Wolnym Miastem Gdańskiem a Polską.

Piknik z ogniskiem

Organizatorzy turystycznych przejażdżek drezynami wyznaczyli wzdłuż trasy kilka miejsc, w których możliwe jest Tort urodzinowy w plenerze urządzenie ogniska. A, że wycieczka połączona była z urodzinami jednego z uczniów, piknik nie ograniczył się do pieczonych kiełbasek. Były sałatki, bigos, ciasta, a nawet tort ze świeczkami!

Zapiaszczony przejazdNiełatwo po uczcie na łonie natury zebrać siły na dalsze drezynowanie i to pod górę, bo tak akurat biegnie trasa. A jednak! Znaleźli się ochotnicy. Szalenie męczącemu machaniu dźwignią, wypadnięciu z torów na zapiaszczonym przejeździe, konieczności pchania pojazdu w miejscach krytycznych, towarzyszyła ogólna wesołość i pewność, że niecodzienne przygody na długo pozostaną w pamięci.

Drezyna zamiast siłowni

Powrót drezyną do Kolbud to już niczym niezakłócona przyjemność. Szaleńcza prędkość pędzącego w dół pojazdu, Pamiątkowe zdjęcie przypomina zabawę w lunaparku. Wiatr we włosach, zachodzące słońce, doskonałe humory. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie nad brzegiem gładkiego jak lustro jeziora i ... koniec pięciogodzinnej przygody.

Drezynowanie to fantastyczna alternatywa dla zmagań w siłowni, szkoda tylko, że ciągle tak mało znana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tekst roznieca chęć do przejechania się machajką na tej trasie. Kiedyś można było także zwiedzić drezynami starą linię kolejową Krokowa-Puck, ale niestety obecnie to nawet podkłady po torach tam nie zostały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Redakcjo, w trzecim akapicie od dołu wprowadziliście zmiany, w wyniku czego zdanie brzmi - "Niełatwo po uczcie na łonie natury trudno ..." - jakos dziwnie :) Mogę liczyć na poprawkę:)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Piaseczno!?:) Przeciez to koło W-wy:) Tylko pamiętaj, bez strong manów ani rusz! I to przynajmniej czterech!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2006 16:36

Ha, szkoda, że u nas takich nie robią ;-). Ewo! Fantastyczne zdjęcia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.