Facebook Google+ Twitter

Droga do bloga?

Wiadomości24.pl to miejsce dla "dziennikarzy czterech ścian", których nikt na co dzień nie dostrzega. W którą stronę rozwinie się ta gazeta internetowa? Rozpocznijmy debatę!

Wiele osób skrywa w sobie ciche pragnienie bycia dziennikarzem. Wiadomości24.pl to miejsce dla nich, dziennikarzy czterech ścian, których na co dzień nikt nie dostrzega.

Moje miejsce w sieci

Jak można zauważyć, ukształtowała się już pewna, aczkolwiek powiększająca się grupa osób, zainteresowana czynnym udziałem w projekcie. Ale żeby nie była to tylko krótka, epizodyczna przygoda, trzeba sprawić, by czytelnik zaczął identyfikować się z serwisem, uznając go za "swoje miejsce w sieci". Dużą motywacją do dalszej pracy jest np. ujrzenie swojego tekstu na stronie głównej. Ale zabawa w reportera, w wielu przypadkach, szybko może się znudzić. Za to szansą na przywiązanie internautów są Moje 3 Grosze. Ale w nowej wersji.

Trzy Grosze – reaktywacja

Czytelnik, który ma ograniczone możliwości docierania do newsów, zainteresowany jest przede wszystkim wyrażaniem opinii. Umożliwia to w tej chwili głównie rubryka Moje Trzy Grosze. Ale warto poddać ją lekkiej modyfikacji.

Moje Trzy Grosze, na wzór bloga politycznego – Daily Kos, mogłyby stać się miejscem, w którym każdy zarejestrowany czytelnik, będzie publikować swoje przemyślenia, bez wymogu akceptacji tekstu. Z czasem ukształtowałoby się wiele blogów tematycznych: polityczne, naukowe, kulturalne itd. Aby najlepsze teksty nie umknęły czytelnikom, nad wszystkim czuwać powinni redaktorzy.

Blog to wielka siła

W Stanach Zjednoczonych blogi polityczne to wielka siła. Dwaj założyciele jednych z największych w USA blogów politycznych, należących do tzw. liberalnej blogosfery, zostali nawet zaproszeni na oficjalny zjazd kalifornijskiej Partii Demokratycznej. Najbardziej chyba znany blog o tej tematyce, www.dailykos.com, jest codziennie odwiedzany przez ponad pół miliona czytelników. Liberalna blogosfera to jednak coś więcej, niż kilkadziesiąt popularnych blogów. To pewna społeczność, która potrafi artykułować swoje potrzeby i poglądy. Właśnie dlatego jest tak wpływowa.

Czy to ma sens?

Z wszelkich opracowań socjologicznych wynika, że żyjemy w biernym społeczeństwie. Z kolei z raportu Mariusza Czubaja i Mirosława Filiciaka na temat blogowania Polaków ("O la bloga!, Polityka 20, 2006) można dowiedzieć się, że w dużo większym stopniu, niż inne społeczeństwa zachodnie, Polacy swoje blogi poświęcają sprawom osobistym. Czy są to jednak argumenty przeciw? W Polsce zarówno dziennikarstwo obywatelskie, jak i samoorganizujące się sieciowe społeczności są dopiero w fazie raczkowania. Warto zatem wspomagać ten proces, tym bardziej mając do dyspozycji tak obiecujące narzędzie, jak wiadomosci24.pl.

Mówi się, że blogi to przyszłość dziennikarstwa. Kolejne redakcje wzbogacają swoją ofertę także o tę formę kontaktu z czytelnikiem. Prawdziwą siłę stanowi jednak społeczeństwo. Dajmy więc głos ludziom, tworząc pierwsze w Polsce w takiej formie, różnorodne i poważne, forum wymiany opinii. A ewentualna porażka? Bez wiary nie ma sukcesu.


Zachęcam do wyrażenia swojego zdania!

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

pawełm
  • pawełm
  • 13.08.2006 09:04

Pan zachęca do wyrażenia zdania na temat artykułu.
Ja to zrobiłem na temat artykułu Pani Pauliny Nowickiej " Samowola w Wesołej" i niech Pan przeczyta jak zostałem potraktowany przez autora i Pana adama z artykułu.
Podając sie za marcina123 i wrocław wywlekli oszczerstaw na mój temat i co ma moje życie prywatne do artykułu " Samowola w Wesołej"
Czy tak ma wygladać dziennikarstwo
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
test
  • test
  • 22.07.2006 12:27

test

Komentarz został ukrytyrozwiń

jesli chodzi o odpowiedzialność i nieanonimowość - TERAZ SIĘ ZALOGOWAŁAM, ale i tak trzeba zmienić zasady komentowania przez niezarejestrowanych użytkowników - czy ktoś oprócz mnie już wie o co chodzi??

Komentarz został ukrytyrozwiń
maglogo
  • maglogo
  • 18.07.2006 00:01

..w moim komentarzu oczywiście brak rzetelnej redakcji autorskiej:)) - choć sprzeczność była zamierzona

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś w tym jest w tej dychotomii... do połączenia rzeczywistości i polityki potrzeba danych. Bardzo przed nami skrywanych, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń
maglogo
  • maglogo
  • 17.07.2006 20:11

..to się nazywa " odwaga mówienia" - już raz to słyszłam choć wtedy nie w kontekście wypowiedzi politycznej
- to odnośnie nie ukrywania się po kątach:)), (zgadzam się w pełni z uwagą Obserwatora w obydwu kontekstach!)

moim zdaniem, za które biorę odpowiedzialność: Opinie na tematy polityczne nie mogą być rzetelne z powodu małej szansy na dotarcie do rzetelnych i wiarygodnych informacji. Wypowiedzi na tematy polityczne mogą być rzetelne, odważne i odpowiedzialne, ale skąd wiemy w jakim stopniu dotyczą rzeczywistości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo sensowny pomysł. Uważam jednak, że osoby piszące blogi powinny spełniać kryteria stawiane przez redakcję, czyli mieć odwagę wziąć odpowiedzialność za swoje przemyślenia. Szczególnie, kiedy chodzi o wypowiedzi na tematy polityczne. W końcu wyrażając opinię najczęściej robimy to w grupie przyjaciół lub co najmniej osób nas znających. Widomosci24.pl proponują nową społeczną formułę "prawdziwej siecowej przyjaźni", na którą decydujemy się swiadomie, nie anonimowo i z czystym podniesionym czołem. Bez ukrywania się po kątach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem za. Sprzede wszystkim dlatego, że ciekawiej by było, a poza tym byłaby zwiększona komunikatywność społeczności tego serwisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pomysł moim zdaniem jest wart rozważenia, pomógłby we budowaniu społeczności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Króciutkie uzupełnienie do tekstu, ponieważ w trakcie skracania kilka rzeczy mogło umknąć:

W ramach rubryki Moje Trzy Grosze zarejestrowany czytelnik mógłby założyć swojego autonomicznego bloga, którego można by czytać niezależnie od wpisów innych czytelników - nie jest to więc jeden blog, pisany przez wiele osób - za to na stronie głównej działu w dalszym ciągu widniałyby tytuły i zajawki tekstów różnych autorów.

Przykład Daily Kos podałem przede wszystkim dla podkreślenia siły społeczności. Blog ten działa na nieco innych zasadach niż sam proponuję - tam wybrane przez rekakcję teksty pojawiają się na głównej stronie w całości, choć pisać może każdy zarejestrowany. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć to, co proponuję, to polecam www;huffingtonpost.com i dział "Blog" - nagłówki tekstów i lead na stronie głównej, każdy blog można też czytać niezależnie od reszty. Różnica jest taka, że tam piszą jedynie dziennikarze. Byłoby to więc połączenie tych dwóch systemów.

Dla bojących się blogów ;) - oczywiście w dalszym ciągu najważniejszym elementem pozostałyby informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.