Facebook Google+ Twitter

Droga do bloga? Czyli dyskusji ciąg dalszy

Dyskusja powoli nabiera tempa. Warto odnieść się do polemiki Pawła Nowackiego - dementując, wyjaśniając i zachęcając.

Zobacz także:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/droga_do_bloga_1888.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/droga_do_bloga_polemika_redaktorska_1957.html

Pisząc tekst rozpoczynający debatę nie myślałem przede wszystkim o sobie . Próbowałem raczej ocenić możliwości , jakie stoją przed wiadomosciami24.pl, które to narzędzie (jak nazwaliśmy je wspólnie z redaktorem naczelnym), można by wykorzystać znacznie pełniej niż obecnie i do szczytnych celów.
Warto chyba wyjaśnić kilka rzeczy , które w polemice Pawła Nowackiego uległy przeinaczeniu , a także odnieść się do jego argumentów .

Zacznijmy od "zabawy w reportera" , która wywołała takie oburzenie. Napisałem: "zabawa w reportera, w wielu przypadkach , szybko może się znudzić". Zgadzam się absolutnie, że prawdziwe dziennikarstwo różni się znacznie od potocznych wyobrażeń. Słowo "zabawa" zostało tu użyte jak najbardziej celowo - wszelka aktywność zależy tu bowiem tylko od chęci czy wolnego czasu. Jestem przekonany, że dla wielu osób może to być jedynie forma przygody - spróbować i dać sobie spokój. Niemniej z tezami Pawła Nowackiego , dotyczącymi dziennikarstwa, się zgadzam . Jakie mają one jednak przełożenie na ogół czytelników? Przecież jeżeli ktoś będzie chciał podejść do dziennikarstwa całkowicie poważnie, to bardzo prawdopodobne, że znajdzie sobie redakcję, w której za tę samą pracę mu zapłacą. Co innego z blogami.

Paweł Nowacki, źle odczytując moje intencje , pisze, że "Łatwiej jest, jak pisze Tomasz Sawczuk, poddać się". W żadnym wypadku! Nie neguję bowiem obecnej formuły współpracy, co więcej popieram ją . Modyfikując Moje Trzy Grosze można jednak odkryć nowe ludzkie zasoby, które nie są tak zainteresowane szukaniem tematu - wolą wyrazić swoje zdanie - i fakt, że to robią nie musi oznaczać, że są leniami. Chęć wzięcia udziału w publicznej debacie jest czymś jak najbardziej pozytywnym - trzeba to tylko w przystępnej formie umożliwić. A tworzenie takich miejsc jest, zarówno dla treści debaty publicznej, jak i dążenia do jej powszechności, bardzo ważne . Nie każdy musi być dziennikarzem z krwi i kości.

Naczelny pisze także : "Wiele osób zakłada bloga, ale nie wie, o czym w nim pisać". Zgadzam się, wspomniałem w swoim tekście o niedawnym raporcie na temat blogowania w "Polityce". Takim stwierdzeniem Paweł Nowacki strzela sobie jednak w stopę - jeżeli nie wiedzą nawet, o czym pisać na blogu, to strach pomyśleć, jak długo będą się zastanawiać nad tematem na reportaż. Nie mówmy więc o większości , bo interesuje nas aktywna mniejszość i aktywizowanie reszty . Blogi w wiadomosciach24.pl, poza tym, że dawałyby pole do swobodnej wymiany myśli, mogłyby stać się pretekstem do bardziej czynnego udziału w życiu publicznym . Ja naprawdę widzę tę szansę! A fakt, że "jeszcze mniej blogów cieszy się dużym powodzeniem" wynika z dwóch rzeczy :
po pierwsze - reklama, po drugie - anonimowy blog praktycznie nigdy nie będzie cieszył się dużym powodzeniem - umieszczenie wielu blogów tematycznych w jednym miejscu, które można czytać równolegle do siebie, klikając jedynie w tytuł na stronie głównej działu, może stać się świetną platformą dla dyskusji i popularyzacji sposobu myślenia ludzi, nie elit .

Nie znaczy to bynajmniej, że do pisania masą rzuci się "motłoch" , a czytelnicy musieliby "przekopywać się przez ocean błota, nienawiści, stek kłamstw, litanię nonsensownych wypocin". Po pierwsze - moderacja, w sensie dbania o dobre obyczaje , ale nie o manipulację poglądami. Po drugie - choć blogi byłyby prowadzone indywidualnie, to poczucie przynależności do pewnej społeczności , świadomość bycia obserwowanym, a nie oderwanym od rzeczywistości, powstrzymywałyby chęć prezentacji zbyt frywolnej twórczości. Myślę, że trzeba tu znaleźć balans pomiędzy elitarnością a masowością .

Zgadzam się, że narzędzie do wyrażania poglądów już mamy i wcale tego nie negowałem . Paweł Nowacki swoim podejściem sam przyznaje, że nie byłaby to rewolucja. Boi się za to konsekwencji. Uważam jednak, że można pójść jeszcze krok do przodu i rozszerzyć ramy projektu, tworząc coś naprawdę unikatowego w polskich warunkach.

Dla przejrzystości od myślników powtarzam podstawowe tezy :

- informacje pozostają podstawowym elementem gazety,

- Moje Trzy Grosze w nowej formie - zarejestrowany czytelnik może w ich ramach stworzyć swojego bloga - tytuły i zajawki wpisów z blogów, podobnie jak teraz, na stronie głównej - wpis do bloga nie wymaga akceptacji , podlega jednak ograniczonej moderacji - wszystkie blogi w ramach rubryki ,

- kontrola redakcji nad działem, przejawiająca się np. w promocji najlepszych wpisów i najlepszych blogów,

- sprzyjałoby to tworzeniu pewnej internetowej społeczności - taka forma byłaby także większą zachętą do aktywności w sferze publicznej,

- skutkiem powstanie dużego i poważnego forum wymiany poglądów ,

- i wreszcie, także większy stopień popularyzacji gazety i możliwość zainteresowania się większej liczby czytelników udziałem w części informacyjnej - te dwa elementy - informacje i blogi - świetnie się moim zdaniem uzupełniają.

Pozdrawiam i liczę na dalszą wymianę myśli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oczywiście :). Bez informacji nie ma dziennikarstwa. Tym samym blogujących nie nazywam dziennikarzami. A Moje Trzy Grosze w nowej formie uważam jedynie za uzupełnienie serwisu (choć bardzo wartościowe), podobnie, jak jest to obecnie. Argumenty wyłożone - nie wiem, czy doczekamy się trzeciego głosu :). Pozdrawiam P.S. Nie jestem pewien, czy słowa "opisujesz nasze plany" odnoszą się do blogów, czy reszty tekstu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku!
Pozostaję przy swoim zdaniu. Bez informacji nie ma dziennikarstwa. Blogi? Oczywiście tak! Opisujesz nasze plany (dość dokładnie), ale musimy mieć czas, by wprowadzić je w życie. Na pewno jednak, by zasługiwać na miano redaktora trzeba czegoś więcej niż tylko wymiamy opinii. Blogi nie mogą zajmować całego serwisu bo zmienią internetową gazetę w forum wymiany myśli. A to już byłaby inna bajka...
Paweł
PS. Najbardziej nas cieszy Twoja opinia, że "informacje i blogi - świetnie się moim zdaniem uzupełniają" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.