Facebook Google+ Twitter

Droga do Della będzie biegła przez ogródek pani Alicji

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-07-31 08:03

Na podwórko łodzianki Alicji S. wkrótce wjadą buldożery. Kobieta ma pecha. Jej ogródek znalazł się na trasie drogi do fabryki Della. Nikt jednak nie raczył jej poinformować, że straci ziemię. Wszystko w majestacie prawa, bo urzędnicy nie mają takiego obowiązku.

- Gdy zobaczyłam, że koparki doszły pod mój dom, próbowałam dowiedzieć się czegoś w urzędzie miasta. Tam wszyscy tylko wzruszali ramionami - denerwuje się łodzianka.

O urzędniczych planach dowiedziała się dopiero, gdy poprosiła o wyjaśnienia na piśmie. - Łódzki Zarząd Dróg i Transportu odpowiedział mi, że na przełomie trzeciego i czwartego kwartału stracę podwórko - mówi Alicja S. - Po roku 2013, gdy inwestycja będzie się rozwijała, zabiorą mi dom.

Aleksandra Mioduszewska, rzeczniczka ZDiT w Łodzi, potwierdza, że o planach budowy drogi powiatowej nikt Alicji S. osobiście nie powiadomił. - Wystarczy ogłoszenie w prasie i wywieszone w urzędzie gminy. Informacja została obwieszczona na przełomie maja i czerwca.

Faktycznie, od grudnia obowiązują zmienione przepisy tzw. specustawy, która reguluje wywłaszczenie pod budowę dróg. Zgodnie z nimi, właściciel ziemi o budowie nie musi być informowany osobiście. Traci majątek po decyzji wojewody lub starosty. Od decyzji wojewody może się odwołać do ministra, od decyzji starosty do wojewody. Kolejny krok to odwołanie do sądu administracyjnego. Ograniczone prawo właściciela tłumaczy tzw. cel społeczny.

Łodzianka nie może zrozumieć, dlaczego nowe przepisy nakładają na nią obowiązki, nie dając praw. - Nawet w PRL prawo było bardziej sprawiedliwe! Odszkodowania nie dostanę z urzędu. Sama muszę wystąpić z wnioskiem o wypłatę.Droga do Della ma biec przez podwórko pani Alicji. Zgodnie z prawem, urzędnicy "powiadomili" o tym zainteresowaną ogłoszeniem w prasie... Fot. Grzegorz Gałasiński / Fot. Grzegorz Gałasiński

I rzeczywiście: - Dopiero kiedy zainteresowana złoży wniosek, rzeczoznawca oszacuje wartość odebranej nieruchomości. Pod uwagę będzie brana wartość z dnia wydania decyzji o wypłacie odszkodowania - wyjaśnia Janusz Linda, kierownik oddziału wywłaszczeń w łódzkim magistracie.

Pani Alicja nie wierzy, że odszkodowanie pokryje straty. - Słyszałam o rodzinie, która w podobnej sytuacji dostała 170 tys. złotych. To przecież za mało na nowy dom. Ale to nie wszystko. Co miesiąc dostaję 250 zł od firmy, która postawiła na podwórku reklamę. Kilka miesięcy temu podpisałam umowę z firmą telekomunikacyjną, która miała mi płacić 1000 zł za ustawienie wieży nadawczej. Kto zapłaci, jeśli umowa zostanie zerwana - zachodzi w głowę kobieta.

Przepisy, które pozwalają decydować o losie właściciela bez jego udziału, miały usprawnić budowę dróg. To jednak żaden argument dla osób, które znalazły się w sytuacji Alicji S.

- Trzeba się zastanowić, czy te przepisy nie naruszają konstytucyjnej zasady proporcjonalności - mówi Dariusz Chaciński z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Dobro publiczne bierze tu górę nad dobrem obywateli. O ile takie regulacje mogą być uzasadnione w przypadku budowy dróg krajowych, to w przypadku gminnych i powiatowych jest to wątpliwe.

Mecenas Maria Wentlandt-Walkiewicz wypowiada się jeszcze ostrzej: - Prawo własności jest święte. Gwarantuje je konstytucja i przepisy unijne. Państwo ma prawo do przymusowego wykupu ziemi pod drogi, ale właściciele mają prawo do słusznego odszkodowania i pełnej informacji. To niedopuszczalne, by osoby pozbawiane własności dowiadywały się o tym z ogłoszenia - mówi. - A co z tymi, którzy czasowo przebywają za granicą?

Pani mecenas uważa, że sprawą powinien zainteresować się Trybunał Konstytucyjny.
Patrycja Wacławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tak źle i tak nie dobrze. A wszystko w majestacie prawa... ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem wywłaszczenie ale bez powiadomienia? wow. Mocne, może i do mnie kiedyś przyjadą koparki i bez słowa wjadą na (już nie moją) działkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle u nas! Z jednej skrajności w drugą. Wylanie dziecka z kąpielą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.