Facebook Google+ Twitter

Droga do Euro 2012 - węzeł "Łódź"

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej coraz bliżej, a my zastanawiamy się, czy zdążymy z wszystkimi obiecanymi inwestycjami. Jakie są stadiony - każdy widzi, hale sportowe wznoszą się niezwykle powoli, a drogi wciąż są pełne dziur. Wiadomości24.pl postanowiły sprawdzić, jak wygląda sytuacja osławionego węzła "Łódź", krzyżującego autostrady A1 i A2.

Fragment gotowej części węzła "Łódź". / Fot. Anna KorzonWedług Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obecne inwestycje, o priorytetowym dla Polski znaczeniu, warte są co najmniej 12,7 mld zł. Nie są to jednak wszystkie, zaplanowane na najbliższy okres prace. Do końca czerwca rozwiązanych zostanie kilkanaście nowych przetargów, w tym m.in. wyłonienie wykonawców niektórych odcinków autostrady A1 i drogi ekspresowej nr 7. Wśród priorytetów znalazły się ponadto: autostrada A4, oraz drogi S1, S3, S5, S7 i S8

Fragment gotowej części węzła "Łódź". / Fot. Anna KorzonTymczasem najwięcej emocji wzbudza budowa jednego z dwóch zaplanowanych w Polsce węzłów komunikacyjnych, krzyżujących polskie autostrady. Węzeł "Łódź" umiejscowiony został pod Strykowem, a w jego obrębie przetną się autostrady A1 i A2. Dzięki temu ruch pojazdów rozdzielony zostanie na cztery strony świata (Pomorze, Czechy, Moskwa i Berlin).

Tak ma wyglądać w przyszłości węzeł "Łódź". / Fot. Polskapresse/http://lodz.naszemiasto.pl/zdjecie/978982_60_4.htmlZaledwie dwa tygodnie temu przyjęty został projekt firmy Mosty Katowice, który przewiduje wykorzystanie pod budowę kilkunastu hektarów terenów, położonych na wschód od Strykowa. Skrzyżowanie będzie miało aż trzy poziomy i trzynaście wiaduktów, które będą miały za zadanie sprawnie rozdzielać ruch pojazdów. Do maja projektanci zobowiązani są przedstawić kompletną dokumentację. Zaraz potem rozpocznie się szacowanie kosztów budowy. W czerwcu zostanie ogłoszony dwustopniowy przetarg, który wyłoni wykonawcę, a najpóźniej za rok ruszy budowa skrzyżowania. Łódzki oddział GDDKiA szacuje, iż powinna się ona zakończyć w 2011 roku. W maju tego samego roku zamknięta ma zostać budowa północnego odcinka A1, który powstanie z budżetu państwa i dotacji unijnych, a rok później - południowego.

Aktualnie gotowy jest jeden z wjazdów, stanowiący fragment obwodnicy Strykowa. W chwili obecnej trwają wokół niego prace porządkowe.


Fragment gotowej części węzła "Łódź". / Fot. Anna KorzonJuż w najbliższą sobotę - akcja "Droga do Euro 2012". Przyłącz się do nas!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.