Facebook Google+ Twitter

Droga do wolności według Róży Luksemburg

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Katolicki Uniwersytet Lubelski organizają w dniach od 5 do 7 kwietnia 2011 r. międzynarodową konferencję pt."Historia i kultura Żydów w Zamościu i na Zamojszczyźnie.

Organizatorzy zamojskiej konferencji w piśmie przewodnim skierowanym do jej uczestników wspominają m.in., że to właśnie w Zamościu "urodziła się jedna z najsłynniejszych rewolucjonistek przełomu XIX i XX w. - Róża Luksemburg".

W tym kontekście warto zastanowić się, kim właściwie była owa rewolucjonistka, której imię nosiły ulice, instytucje, zakłady pracy w okresie PRL.

Róża Luksemburg, wł. Rozalia Luxenburg, ps.Róża Kruszyńska, urodziła się 5 marca 1871 r. w Zamościu, a zmarła 15 stycznia 1919 w Berlinie zamordowana przez kontrrewolucjonistów. Była działaczką i ideologiem polskiego i niemieckiego ruchu robotniczego. Z pochodzenia Żydówka, była najmłodszym z pięciorga dzieci kupca Eliasza i Liny z domu Loewenstein. Nazwisko Luksemburg jest wynikiem błędu urzędnika stanu cywilnego. W okresie dzieciństwa przez ponad rok cierpiała na chorobę biodra, która przykuła ją do łóżka. W wyniku nieprawidłowego leczenia przypadłość ta odcisnęła na niej trwałe piętno; przez resztę życia Luxemburg wyraźnie kulała.

W 1874 r. jej rodzina przeniosła się do Warszawy. Tam ukończyła w 1887 r. II Warszawskie Żeńskie Gimnazjum. Jeszcze jako uczennica wstąpiła do kółek partii "Proletariat". W 1887 wstąpiła do samej partii. W 1889 r. wyjechała do Zurychu, gdzie studiowała filozofię, ekonomię i prawo. Obroniła doktorat na temat rozwoju przemysłowego Królestwa Polskiego. Początkowo w Polskiej Partii Socjalistycznej, w 1893 wraz z Leonem Jogichesem założyła Socjaldemokrację Królestwa Polskiego, przekształconą w 1900 r. w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy. Redagowała w Paryżu organ partyjny "Sprawa Robotnicza".

Od 1898 r. mieszkała w Niemczech. Wychodząc za mąż za anarchistę Gustawa Lubecka, uzyskała niemieckie obywatelstwo. Należała do przywódców Socjaldemokratycznej Partii Niemiec i uczestniczyła w obradach II Międzynarodówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawym byłoby poznać program tej trzydniowej konferencji . Myślę też , że sprawozdanie z niej byłoby świetnym artykułem. Czekam na takowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.