Facebook Google+ Twitter

Droga donikąd, czyli co z dalej z emeryturami

Siłą rzeczy każdy z nas wynosi własny interes ponad interes państwa. Należy zastanowić się, dokąd doprowadzi takie egocentryczne postępowanie. W interesie państwa powinno być, przede wszystkim, dobro społeczności - ogółu, nie jednostki.

 / Fot. Jim Ross, CC 3.0 / WikipediaZgodnie z prawem zachowania gatunku, rodzice poświęcają się dla dzieci nawet wtedy, kiedy muszą sobie odejmować od ust. Niestety rzadko kiedy dorosłe już dzieci są skłonne zrewanżować się starzejącym się, często zniedołężniałym rodzicom i niejednokrotnie pozostawiają ich na pastwę losu. Do opieki nad starszymi rodzicami nie zmusza ich żaden wewnętrzny instynkt, podobny do macierzyństwa czy ojcostwa. W miarę rozwoju cywilizacji powstały więc zabezpieczenia prawne, wymuszające materialne świadczenia na rzecz osób w schyłkowym okresie życia.

Cywilnoprawny charakter tych rozwiązań czynił je daleko niedostatecznymi i ułomnymi, dlatego prawdziwie rewolucyjne było powstanie systemów ubezpieczeń emerytalnych - gwarantowanych przez państwo. Jednak na początku, emerytury były raczej głodowe, a liczba beneficjentów mocno ograniczona ze względu na wysoko postawiony próg wiekowy i dość niską średnią długość życia obywateli. Z biegiem lat, pod naciskiem związków zawodowych, systemy emerytalne obrosły w liczne, często niezasłużone przywileje.
 / Fot. W24
Ubezpieczenia społeczne w Polsce Ludowej były ważnym organem sprawowania władzy. Wcześniejsze emerytury stanowiły rekompensatę dla niedostatecznie wynagradzanych górników, kolejarzy, nauczycieli; były zachętą do pracy w niepopularnych profesjach i nagrodą za pozbawioną prestiżu służbę w resortach siłowych, stanowiących tarczę osłaniającą reżim. System emerytalny powoli zaczął nabierać cech patologicznych, dzieląc ubezpieczonych na lepszych i gorszych, bez merytorycznego uzasadnienia.

Od zarania transformacji ustrojowej było już tylko gorzej. Upadek rodzimego przemysłu zaowocował milionami bezrobotnych, bez jakiejkolwiek szansy na stały dochód pozwalający utrzymać rodzinę. Nowa władza nie znalazła pozytywnych rozwiązań dla regulacji zrujnowanego rynku pracy, postanowiła, więc odesłać sfrustrowanych pracowników na renty chorobowe i wcześniejsze emerytury, doprowadzając do wzrostu długu publicznego. Reforma powołująca drugi filar ubezpieczeń przyniosła zysk ubezpieczycielom, a stratę emerytom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

jacek
  • jacek
  • 28.03.2012 02:02

Czapka z glowy p. Wlodzimierzu. Doskonaly artykul, doskonale napisany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Julia Kowalska
  • Julia Kowalska
  • 27.03.2012 20:20

Wiele jest wypowiedzi na "gorący" temat wieku emerytalnego.Rząszący przedstawiają swoje argumenty, ludzie swoje.jestem oczywiście po stronie tych drugich, bo jestem "szarakiem".Dużo mówiono o zdrowotnej"niemocy"ludzi w wieku 60+.Ja mam chyba najważniejszy argument- KTO ZATRUDNI 60-LATKA.Już teraz 50+ to dla przedsiębiorców osoba za stara.Poza tym, przez poczynania rządu - prywatyzacja wszystkiego co się dało, miejsc pracy jest coraz mniej, nawet dla młodych ludzi. Każda zmiana przepisów dot. prawa pracy jest korzystna tylko dla pracodawców, może dlatego, że "ludzie władzy"posiadają czasami po kilka firm, więc wprowadzają zmiany z myślą o sobie.Wracając do tematu-władza narzuca zmiany nie zapewniająć zaplecza.Przy takiej opiece zdrowotnej, jaka jest-nikt nie dożyje emerytury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
"Jodła "
  • "Jodła "
  • 27.03.2012 17:00

Piszesz Pan Włodzimierz Dajcz z otwartą przyłbica i bardzo dobrze.Tacy jak Pan i Pańscy koledzy , rodzina -przynosicie chlubę normalnym Polakom .
Warto napisać wreszcie prawdę o WROGU NAS POLAKÓW I Rzeczpospolitej Polskiej nijakiej rodzinie Jarosława Kaczyńskiego i jego popleczników !
Na początek o Rajmundzie K. ,jego żonie Jadwidze K. Warto wreszcie odtajnić "BOHATERSKIE " wyczyny rodziny Jarosławą , Lecha Kaczyńskich w Polsce !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat, dobry tekst. Ocena na "skali" oczywista :) Co zaś dotyczy samego systemu emerytalnego, to warto zadać pytania wprost: czy chcesz, żeby złodzieja Twojego auta gonił 66 letni policjant, pożar w Twoim domu gasił 66 letni strażak, Twoje wnuki uczyła 66 letnia pani w szkole, Twój komin czyścił łażąc po Twoim dachu 66 letni kominiarz, operację twojego serca robił 66 letni lekarz w asyście 66 letniej anestezjolog i dwóch 66 letnich pielęgniarek...? Być może ekonomicznie można uzasadniać wydłużanie wieku emerytalnego w Polsce. Być może. Ale w żaden inny sposób! A na upartego i ekonomicznie sie nie da. Bo ja uważam (jako niemal 50-latek), że nasze pokolenie powinno mieć wybór chcę, czy nie chcę pracować dłużej, niż powiedzmy 40 lat. A wtedy pracę może znajdą wówczas młodzi, nieźle wykształceni, aktywni, gotowi do zaangażowania młodzi ludzie. Wydłużanie wieku emerytalnego uderza ogromną mocą w ludzi młodych! I trzeba być durniem, by tego nie widzieć.

Kwestia osobna, to propozycje PSLu. Akurat ta partia reprezentuje biorców z podatkowego garnuszka, ale niech im tam. Propozycja PSL, aby "nagradzać" za każde urodzone dziecko kobietę jest równie głupia, jak cała ta reforma. Jako ojciec też wstawałem po nocach do swojego dziecka, też mu zmieniałem pieluchy i też myłem mu buzię. To dlaczego kobieta wcześniej, a facet, który żyje w tym kraju krócej, znowu dłużej? I jeszcze pytanie, pewnie retoryczne do wielu polskich kobiet: dlaczego dajecie się dzielić. W czym jest lepsza kobieta, która urodziła dwoje dzieci od tej, która ryzykując własnym życiem zachodziła w ciąże - miała pięć, sześć czy siedem poronień? Wydaje się, że znowu PO i PSL gra brzuchem kobiety i trumną faceta, który dwa dni po emeryturze pójdzie do piachu, bo średnia życia jest, jaka jest w Polsce. Przesadziłem? faceci w dużej części nie dożyją swojej emerytury? A może temu rządowi i temu premierowi o to chodzi? Pracuj do śmierci, a z Twoich składek na ZUS podwyższy się uposażenie ministrów, posłów i senatorów?.... Polska, to jednak dziki kraj :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, muszę przyznać. Jeden z najlepiej napisanych artykułów jakie tutaj na "W24" czytałem. Logiczny ciąg zdarzeń, argumentacja i rzetelność dziennikarska to rzadko spotykane cechy we współczesnym świecie. Dlatego gazet z kiosków nie czytam, oprócz amerykańskiego czasopisma popularnonaukowego "NEXUS-NOWE CZASY" i "FAKTY i MITY". Serdecznie dziękuję za ten artykuł.
Muszę tylko dodać. Jak ekipie Tuska uda się wprowadzić to podniesienie wieku emerytalnego, będą mieli luz i możliwości dalszych kombinacji okradania państwa polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.