Facebook Google+ Twitter

Droga dziurawa to droga niczyja? Odsłona druga

Oj, chyba mnie w starostwie powiatowym w Brzezinach nie polubią. Skrzydła mi urosły po pierwszym sukcesie. Wiedziona interesem ogółu przyczepiłam się więc do następnej drogi.

Droga nr 5103E łączy Jeżów, Kołacin i Niesułków. Tu: z zaznaczonymi odcinkami niebezpiecznymi. / Fot. Anna KorzonTo był dla mnie szok. Znalazłam dziury i już następnego dnia śladu po nich nie było. Złakniona dalszych sukcesów przejechałam się drogami, które sąsiedzi i znajomi wskazali mi, jako szczególnie niebezpieczne.

Kto by pomyślał, że istnieje tyle rodzajów dziur?! / Fot. Anna KorzonTym razem mój wybór padł na dużo dłuższy i ważniejszy odcinek brzezińskich dróg powiatowych. Droga nr 5103E łączy ze sobą miejscowości Jeżów, Kołacin i Niesułków. W niedalekiej przyszłości stanowić ma ona jeden z ważniejszych dojazdów do powstającego "węzła Łódź", czyli skrzyżowania autstrad A1 i A2.

Widok "z boku" przypomina miniaturę Wielkiego Kanionu. / Fot. Anna KorzonPrzejażdżka ww. drogą przypomina nieco rollercoaster. W Niesułkowie wita nas gigantyczne poprzeczne wybrzuszenie. Lot samochodu przypomina te z filmów, których akcja dzieje się w San Francisco. To jednak nie koniec - zaraz potem wpadamy w serię dziur przeróżnych gabarytów. Karkołomnym slalomem jedziemy kilka kilometrów, aż do Woli Cyrusowej. Tu, miejscami, asfalt mamy iście "europejski" - równiutki i... jednokolorowy. Kolejne niespodzianki, w postaci nierównego, wysokiego pobocza i niewidocznych dziur czekają nas przed samym Kołacinem. Nic to - jedziemy dalej, bo już czeka na nas deser - odcinek pomiędzy przejazdem kolejowym w Przyłęku a Jeżowem. Dziur tam jest kilka, natomiast moją uwagę przykuło co innego - asfalt jest poprzecznie pofałdowany, co sprawia, że samochód w najmniej spodziewanych momentach zostaje "wyrzucony" w bliżej nieokreślonym kierunku.

Stan pobocza i "urywającego się" asfaltu, sprawia iż dwa szersze samochody i nie miną się w pełni bezpieczne. / Fot. Anna KorzonZ ręką na sercu - sprawdziłam kilka razy, ale wśród przetargów (ani gmin Jeżów, Rogów czy Dmosin, ani też powiatu brzezińskiego) nie ma żadnego, który poruszałby problem tej drogi. Owszem, była ona zgłoszona do totalnego remontu w zeszłym roku, ale wniosek odrzucono, bo starostwo nie dołączyło dokumentu o zabezpieczeniu finansowym.

Tym razem nie udało mi się uzyskać konkretnej odpowiedzi "czy" i "kiedy" podjęte zostaną jakiekolwiek kroki w sprawie naprawienia zniszczonej nawierzchni. Powiedziałabym nawet, że nikt tej odpowiedzi nie chciał mi udzielić. Liczę jednak na to, że starostwo znów stanie na wysokości zadania.

__________
16 kwietnia, godz. 13.15
Udało mi się porozmawiać z kpt. Krzysztofem Superą, p.o. rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach. Ocenił on stan ww. drogi, jako szczególnie niebezpieczny, zarówno ze względu na zagrożenie wypadkami*, jak i prawdopodobieństwo niszczenia pojazdów i sprzętów prywatnych, oraz państwowych (w tym straży pożarnej). Według niego zniszczona droga skutecznie uniemożliwia szybki i bezpieczny dojazd do zagrożonych terenów służbom ratowniczym.
* Kpt. Supera wspomniał o wypadku na trasie Brzeziny - Stryków, kiedy to kierujący pojazdem został "wyrzucony" z dziury i wpadł na pobliskie drzewo. W wypadku zginęło 5 osób.
__________
20 kwietnia, godz. 15.00
Dostałam dziś mailem oficjalne pismo (z datą, o dziwo, 16 kwietnia). Z informacji w nim zawartych wynika, iż odcinek powyższej drogi (od Jeżowa do Przyłęku), zostanie w bieżącym roku zgłoszony do remontu ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych Województwa Łódzkiego. Jeśli powiat uzyska dofinansowanie, zostanie wykonana nakładka bitumiczna, a pobocza zostaną utwardzone tzw. destruktem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.