Facebook Google+ Twitter

Droga Krzyżowa na hałdzie górniczej

Wielki Piątek wierni Kościoła rzymskokatolickiego i luterańskiego w Niemczech obchodzą bardzo uroczyście. Ale na szczególną uwagę zasługuje Droga Krzyżowa w powiatowej miejscowości Bottrop w Zagłębiu Ruhry. Tutaj uroczystość odbywa się na hałdzie - zwałowisku odpadów górniczych należących do kopalni Prosper-Haniel.

Kopalnia węgla kamiennego Prosper-Haniel w Bottrop / Fot. Fot. Wolfgang Feld, Wikipedia CommonsHałda ma prawie 160 metrów wysokości, słynie jako idealne miejsce rekreacji, ale nade wszystko, jako centrum kultu religijnego. Warto przypomnieć, że przebywający w 1987 r. z wizytą w Zagłębiu Ruhry nasz papież Jan Paweł II, poświęcił wtedy krzyż wykonany z prowadników szybowych przez górników kopalni Prosper-Haniel, który pięć lat później osadzony został na szczycie hałdy. Od tego czasu wśród miejscowych katolików stał się on symbolem odprawiania na hałdzie Drogi Krzyżowej.

Na alejce wiodącej na sam szczyt hałdy ustawionych jest 15 stacji symbolizujących męki Jezusa Krzyż na 160 metrowym szczycie hałdy, który 1987 r. poświęcił papież Jan Paweł II podczas wizyty w Zagłębiu Ruhry. Krzyż wykonali górnicy z prowadników szybowych. / Fot. Fot. Wolfgang Feld, Wikipedia CommonsChrystusa. Aby nie zatracić charakteru górniczego, jest tam sporo eksponatów górniczych, np. młot pneumatyczny czy wagon do transportu urobku.

Pierwsza msza Drogi Krzyżowej na tejże hałdzie odprawiona zostały 16 lat temu. A ponieważ Wielki Panorama szczytu hałdy, zwałowiska odpadów górniczych, którego ozdobę stanowią słupy dekoracyjne.U doło amfiteatr. / Fot. Fot. Wolfgang Feld, Wikipedia CommonsPiątek w Niemczech stanowi wielkie święto chrześcijańskie i obchodzone jest w całym kraju, jako dzień wolny od pracy, uroczystość wielkopiątkowa na hałdzie Haniel w Bottrop ściąga, co roku kilkunastotysięczne tłumy pątników z całego Zagłębia Ruhry. Przybywają także delegacje kopalń należące do spółek koncernu RAG, oraz firm związanych z górnictwem.
Ozdobne słupy, wieńczące koronę hałdy odpadów górniczych. / Fot. Fot. Wolfgang Feld, Wikipedia Commons
Droga Krzyżowa wyrusza zwykle o godzinie 9.30 z terenu kopalni Prosper-Haniel i tradycyjnie od lat przewodzi jej biskup z Essen ks. dr Franz-Joseph Overbeck, któremu towarzyszą przedstawiciele Związku Pracodawców Przemysłu Węgla Kamiennego, dyrekcja kopalni, a także związkowcy. Procesja kończy się zwykle homilią u stóp krzyża.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wszystkie kraje katolickie w jakiś sposób świętują Wielki Piątek. Miałam możliwość przeżycia na Sycylii prawdziwą drogę krzyżową z biczowaniem i ukrzyżowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.