30519 miejsce

Droga Milanu do finału Ligi Mistrzów

AC Milan znokautował wczoraj na San Siro Manchester United w drugim meczu półfinałowym Ligi Mistrzów, wywalczając tym samym awans do finału tych rozgrywek. W jaki sposób włoski klub dotarł na szczyt?

Kwalifikacje
AC Milan zmuszony był rozgrywać mecze kwalifikacyjne do Ligi Mistrzów. Zmierzył się w nich z FK Crvena Zvezda, z którym dwukrotnie wygrał: u siebie 1-0 i na wyjeździe 2-1.

Faza grupowa
Wydawałoby się, że w niej Milan trafił na niezbyt wymagających przeciwników. Razem z RSC Anderlechtem Bruksela, LOSC Lille Metropole i AEKiem Ateny FC znalazł się w grupie H. Rzeczywistość jednak okazała się inna. Była to jedna z najbardziej wyrównanych i zaciętych grup. Milan odniósł trzy zwycięstwa (AEK Ateny FC i dwukrotnie Anderlecht Bruksela), raz zremisował - Lille - i dwukrotnie schodził z boiska jako pokonany. Ostatecznie, po zawziętej rywalizacji, Milanowi udało się zająć pierwsze miejsce z dorobkiem 10 punktów, wyprzedając o jeden Lille i o dwa AEK oraz strzelając 8 i tracąc 4 bramki.
Milan był drużyną, która awansowała z pierwszego miejsca w grupie, mając najmniej punktów. Tyle samo miały zespoły, które przechodziły do kolejnej rundy, jednak z drugiego miejsca (Roma, PSV, Inter).

Faza pucharowa: 1/8 finału
W tej fazie rozgrywek Milan trafił na mocny Celtic Glasgow z dwoma Polakami w składzie - Maciejem Żurawskim i Arturem Borucem. Ten drugi dwoił się i troił, aby ratować swój zespół przed stratą bramek. W pierwszym meczu wychodziło mu to bardzo dobrze (0-0), jednak w drugim raz i to dopiero w 93 minucie, pokonał go Kaka i Włosi przeszli dalej.

Faza pucharowa: 1/4 finału
Następnym przeciwnikiem podopiecznych Carlo Ancelottiego był bardzo dobrze grający FC Bayern Monachium. Po emocjonujący meczu u siebie, Milan zremisował 2-2. Bramki zdobyli Kaka i Pirlo. Z drugiej strony niemiecką drużynę uratował van Buyten, strzelec dwóch goli, w tym wyrównującego, dopiero w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Rewanż zapowiadał się ciekawie, jednak Rossoneri po bramkach Seedorfa i Inzaghiego już w pierwszej połowie wypracowali sobie przewagę i nie oddali jej, pomimo usilnych ataków Bayernu, do końca meczu.

Faza pucharowa: 1/2 finału
Aby awansować do finału Pauolo Maldini i spółka musieli pokonać Manchester United. Nie udało im się to w pierwszym spotkaniu na Old Trafford. Zwycięstwo w doliczonym czasie "Czerwonym Diabłom" zapewnił Rooney, jednak dwie bramki zdobyte przez Kakę były niezwykle cenne przed spotkaniem rewanżowym. Na San Siro istniał już tylko Milan, który znokautował drużynę Alexa Fergusona 3-0 (Kaká, Seedorf, Gilardino).

Finał
Historia lubi sie powtarzać. 23 maja na stadionie w Atenach w finale Ligi Mistrzów sezonu 2006/07 zmierzą się drużyny AC Milan i FC Liverpoolu. Będzie to więc powtórka z legendarnego już spotkania z roku 2005, gdzie Włosi, mimo prowadzenia 3-0, przegrali po rzutach karnych.