Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16652 miejsce

Drogi rozwoju energetyki?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-18 07:04

Jesień zapoczątkowała okres wielkiego ożywienia szkoleń przez liczne organizacje w wielu ważnych dla kraju dziedzinach. Na uwagę zasługuje cykl konferencji o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Most Wanted! Conferences.

Szkolenia stanowią także pożyteczne forum wymiany poglądów i konfrontacji zamierzeń i sposobów ich realizacji między szkolonymi i szkolącymi, w których udział biorą także przedstawiciele najwyższych władz, urzędów państwowych, przedstawicieli nauki, ekspertów z zagranicy i organizacji pozarządowych. Na uwagę zasługuje cykl konferencji o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Most Wanted! Conferences ze względu na dobór tematyki, jak również na liczbę i kompetencje referentów.

OZE PRZYSZŁOŚCIĄ NOWOCZESNEJ GOSPODARKI

Konferencja przyniosła wiele informacji dotyczących rozwoju tego sektora energii w Polsce na tle zadań postawionych przez Unię Europejską (ETS-3x20) i konieczności zwiększenia efektywności energetycznej oraz zmiany struktur źródeł jej wytwarzania. Zgodnie z Ustawą Prawo energetyczne odnawialne źródła energii zdefiniowano jako „źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych”. Ważniejsze tematy:
powciągać i bombki bardziej graficzne poproszę

• Od koncesji po świadectwo – czyli zielone, czerwone, żółte, brązowe, fioletowe
certyfikaty.

• Możliwości pozyskiwania ciepła słonecznego w warunkach polskich.
• Wykorzystanie biomasy w świetle nowej dyrektywy UE o promocji OZE.

• Rola regionów, samorządów, gmin w rozwoju energetyki odnawialnej

FORUM GAZOWE 2010

Prowadzone są prace badawcze i wdrożeniowe związane z nowymi technologiami, zwiększającymi efektywność wykorzystania paliw kopalnych oraz
alternatywnych źródeł energii. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków może być wydobycie gazu z osadów łupkowych. Potwierdzenie opłacalności jego wydobycia w Polsce ma duże znaczenie min. dla ograniczenia korzystania z węgla i emisji CO2.
Związane z tym inwestycje i nowe technologie w tym kwestie dotyczące przesyłu i magazynowania paliwa gazowego, oraz takie jak: budowa gazociągu Nord Stream, dla dywersyfikacji dostaw gazu do UE – projekt Nabucco, projekt South Stream, obejmują całe spektrum problemów, ujętych z różnych punktów widzenia w tym m.in.


• Jakie są energetyczne wyzwania dla Polski?

• Europa-Rosja – współpraca gospodarcza (Zabezpieczenie dostaw gazu do krajów UE).


• LNG – skroplony gaz ziemny jako alternatywa importu gazu.

• Energetyka oparta na gazie: surowiec, inwestycje, opłacalność, ekonomia?

ENERGETYKA JĄDROWA

Kluczowe etapy rozwoju energetyki jądrowej zostały wyszczególnione w ,,Polityce energetycznej Polski do 2030 roku”. Najważniejsze z nich to ustanowienie
ram prawnych i przepisów, utworzenie dozoru jądrowego, przygotowanie kadry technicznej niezbędnej w fazie realizacji projektu, a następnie do zapewnienia eksploatacji elektrowni. Rozwój energetyki jądrowej jest elementem rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Do końca 2010 r. Rada Ministrów RP powinna przygotować i przyjąć dokument przesądzający o wdrożeniu energetyki jądrowej w Polsce. Dlatego już dziś szkolenie kadr poszukiwanie sprawdzonych technologii
dla energetyki jądrowej są bardzo ważne. WAŻNIEJSZE TEMATY:

• Energetyka jądrowa szansą na rozwój Polski. Założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
• Czy energetyka jądrowa jest potrzebna w bilansie energetycznym Polski, aspekty ekonomiczne
• Aspekty prawne – ramy legislacyjne dla polskiej energetyki jądrowej.
• Technologie, które będą wdrożone w budowaniu i rozwijaniu polskiej energetyki jądrowej.

Zdziwienie natomiast budzi stosunkowo mały udział
przedstawicieli lokalnej administracji państwowej i samorządów.

Trudno to zrozumień wobec obowiązków, jakie ciążą na władzach lokalnych
w realizacji zadań będących przedmiotem szkoleń. M.in. z tych właśnie względów zdecydowaliśmy się przybliżyć 3 wydarzenia i najważniejsze tematy.


Henryk OleksyWięcej artykułów na ten temat na www.biznesiekologia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadza się polecam gorąco arty
n/t
link
i co to znaczy 'zielony'
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjęcie Pakiety Klimatyczno-Energetycznego pod koniec 2008 roku było, jednym z największych przekrętów 3 RP.
Niewiele o tym jest szeroko pojętej opinii społecznej wiadome , bo środki masowego rażenia zajęte były w tym czasie komentowaniem "ważniejszych" wydarzeń takich jak afera senatora Piesiewicza.

To jak przyjęcie redukcji CO2, najchętniej dla UE szkodliwej technologii CCS i przyjęcie programu budowy elektrowni atomowej odbije się na cenach 1kW/h , mówione jest już nie w superlatywach .

Następny problem to to ,że nie ma mowy o jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji na temat zmian w przemyśle energetycznym .
A te które są , odbywają się na niezwykle niskim poziomie.

Przeczytać można o tym tu, w komentarzu dr. Jerzego Jaśkowskiego

http://alfaomega.webnode.com/products/andrzej%20bratkowski:%20pokoleniowa%20odpowiedzialno%C5%9B%C4%87%20za%20przysz%C5%82e%20pokolenia/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.