Facebook Google+ Twitter

Drogi Zaufania w Płocku - happening w służbie bezpieczeństwa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-24 17:46

W niedzielę - 26 września - w Płocku odbędzie się happening promujący bezpieczną jazdę i zwracający uwagę na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

 / Fot. LogoCałodniowe wydarzenie podzielone zostanie na część drogową i edukacyjną. Część edukacyjna odbędzie się przy Nowym Rynku 11 (plac przy Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego), część drogowa z kolei zlokalizowana zostanie na przedmieściach, przy skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej i Al. Jana Pawła II.

Drogowa część happeningu to symulacja wypadku samochodowego. W jego realizację zaangażowane będą służby policji, straży pożarnej i drogowe oraz środki techniczne niezbędne do usuwania skutków wypadków. Dodatkową atrakcją będą ćwiczenia służb ratunkowych.

Druga część akcji to przedsięwzięcie realizowane w centrum Płocka oparte na udziale mieszkańców w zabawach i symulacjach edukacyjnych. Przewidziane są m.in.

- pokazy i kurs udzielania pierwszej pomocy
- symulatory komputerowe, pozwalające sprawdzić znajomość przepisów drogowych
- tor przeszkód z wykorzystaniem alko gogli
- tor gokartowy
- spotkania z policjantami i psychologami transportu.

Drogi Zaufania to pierwszy w Polsce program z zakresu bezpieczeństwa ruchu wykorzystujący efekt synergii działań inżynieryjnych, komunikacji i przeciwdziałania skutkom wypadków. Jego zadaniem jest ochrona życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych. W ramach programu w czterech miastach w Polsce odbywają się wydarzenia edukacyjne. Pierwsza odsłona miała miejsce 12 września w Brzegu, druga 19 września w Lubinie, trzecia 26 września w Płocku. Ostatni raz akcja odbędzie się w Koninie 2 października. Organizatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Celem strategicznym programu jest zmniejszenie do 2013 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75 proc. W 2007 roku program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce. W 2008 objął osiem kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9), a obecnie prowadzony jest na pozostałych 88 trasach.

Autor: Radek Wierzbicki
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie wirtualnyplock.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.