Facebook Google+ Twitter

Drogie błędy medyków

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2010-06-19 17:52

Czy w najbliższych dniach podrożeje prywatne leczenie? Wszystko wskazuje na to że tak, bo obowiązujące od kilku dni nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów wymaga od lekarzy posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Lekarze najbardziej ryzykownych specjalizacji: anestezjolodzy, chirurdzy, onkolodzy, okuliści oraz położnicy i ginekolodzy muszą być obowiązkowo ubezpieczeni na co najmniej 100 tysięcy euro.

Ten wymóg nałożyło na medyków Ministerstwo Finansów, dzieląc lekarzy na trzy grupy, w zależności od specjalizacji i związanego z nią ryzyka. I tak minimalna kwota ubezpieczenia dla większości lekarzy dentystów wynosi 50 tys. euro, zaś dla lekarzy pozostałych specjalności 25 tys. euro. Co ta decyzja jeszcze oznacza dla pacjentów? Ni mniej ni więcej tylko to, że teraz ofiary błędu lekarskiego będą mogły liczyć na wyższe odszkodowania i szybsze otrzymanie zadośćuczynienia. A liczby alarmują, bo rocznie około 30 tysięcy Polaków staje się ofiarami medycznych pomyłek. Najwięcej skarg dotyczy porodów (37 proc.) oraz zakażeń wewnątrzszpitalnych (24 proc.).

- Nie wykluczam, że w tej sytuacji szpitale zaczną rezygnować z grupowych ubezpieczeń na rzecz indywidualnych, żeby nie ponosić kosztów procesów - przewiduje dr Robert Urbańczyk, wicedyrektor ds. medycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu.

Nowe przepisy to jednocześnie zapowiedź dobrych interesów dla firm specjalizujących się w... pisaniu pozwów przeciwko lekarzom.


Czytaj więcej:

Dziennika Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.