Facebook Google+ Twitter

Drożej za sprzęt AGD i RTV

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-10-04 07:36

O 3 do 5 procent wzrosły ceny sprzętu AGD i RTV. Ma to związek z opłatą recyclingową, wliczaną przez producentów w cenę urządzeń.

Drożej w sklepach ze sprzetem RTV i AGD /Fot. archiwum Dziennik ŁódzkiUstawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym weszła w życie w październiku ubiegłego roku. Część przepisów obowiązuje jednak od lipca. Od tego czasu przy zakupie nowego urządzenia, stare należy zwracać do sklepu. We wrześniu ustalona została wysokość opłaty recyclingowej.

Największe podwyżki dotyczą lodówek i zamrażarek, których przetwarzanie jest najbardziej skomplikowane. Średnia cena recyclingu sprzętu chłodniczego wynosi 30 zł.

Pralki, wirówki i inne duże sprzęty są droższe o 18 zł, kuchenki mikrofalowe, ekspresy o 5 zł, a odkurzacze o 3 zł. Opłata za czajniki, suszarki i inne drobne urządzenia wynosi 50 gr.

Informacje o wysokości opłaty recyclingowej widnieją m.in. na urządzeniach oferowanych przez część sklepów ze sprzętem RTV i AGD.

- To czytelny układ, wygodny i dla nas, i dla klienta - mówi sprzedawca jednego z łódzkich sklepów.

Zdaniem Michała Zakrzewskiego z CECED Polska, należącego do Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD, wiele sklepów nie decyduje się na wyodrębnienie opłaty recyclingowej w cenie produktu.

- To zależy od sprzedawców i producentów - wyjaśnia Michał Zakrzewski. - W niektórych sklepach podwyżki nie zostały jeszcze wprowadzone, powinno to nastąpić w październiku i listopadzie. Zapewne jednak nie wszędzie opłaty będą wyszczególnione jako element ceny, mimo że nasza organizacja do tego namawia. Za wyrzucanie na śmietnik zużytego sprzętu grozi grzywna do 5 tys. zł.

Mimo wejścia w życie ustawy sprzęt nie wszędzie zdrożeje, niektóre sieci handlowe zapowiadają, że zrezygnują z części marży i utrzymają dotychczasowe ceny.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dopłata do pralki 18 zł, a chodzę za pralką i widzę obniżki 300 zł.
A co to jest za dopłata? Za 10-15 lat, kiedy wyrzucę tę pralkę na ulicę, to wezmą ją za darmo do przerobu?
*opłaty recyclingowej*- raczej: recyKlingowej i czytane po polsku, nie angielsku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.