Facebook Google+ Twitter

Drożeją mieszkania, ale czy zgodnie z prawem?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-21 14:00

W Pruszczu Gdańskim tematem numer jeden jest podwyżka cen lokali. Trzydziestu klientów firmy deweloperskiej P.P.H.U Mach złożyło w miejscowej prokuraturze doniesienie o wyłudzeniu pieniędzy przez przedsiębiorstwo. Sprawę bada również UOKiK.

fot. APP W Pruszczu Gdańskim tematem numer jeden wciąż jest podwyżka cen lokali na czterech osiedlach dewelopera Tomasza Macha. Przypomnijmy: firma zapraszała klientów na rozmowy, podczas których byli informowani, że ceny materiałów budowlanych drastycznie wzrosły, co powoduje zwiększenie kosztów wybudowania mieszkań. Przedsiębiorstwo zażądało dopłat od 200 do 700 zł za metr kw.

Kary za zerwanie umowy

W przypadku, gdyby zainteresowany się nie zgodził, firma proponowała zerwanie umowy i zwrot wpłaconej kwoty z pięcioprocentową karą umowną. Jeśli klient zdążył wprowadzić się do lokalu i urządzić wnętrze, deweloper deklarował zwrot kosztów wyposażenia. Postawił jednak sprawę jasno – albo dopłata, albo nie będzie aktu notarialnego. Tymczasem część klientów sprzedała dotychczasowe mieszkania i zaciągnęła kredyty, by zapłacić za nowe lokale. Wielu z nich musi obecnie się wyprowadzić. Nie mają dokąd pójść.

"Oszust"

Na lampach i przystankach Pruszcza Gdańskiego pojawiły się ostatnio plakaty, nazywające właściciela firmy oszustem i zachęcające do wyrażania opinii na forach internetowych. Ktoś sprajem napisał "oszust" na jednym z billboardów reklamujących kolejną inwestycję przedsiębiorstwa.

Po doniesieniu klientów do Prokuratury Rejonowej w Pruszczu, poszkodowanych przesłuchuje policja. Codziennie wpływają kolejne zgłoszenia. Postępowanie w tej sprawie wszczął również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Gdańsku, któremu przesłaliśmy kopie umowy o kupno lokalu w firmie P.P.H.U Mach i aneksu z podwyżką ceny. – Umowa nie przewiduje możliwości wprowadzenia zmian, a koszty są w niej szczegółowo wyliczone. Klienci nie muszą podpisywać aneksu. Jeśli deweloper usiłuje ich do tego zmusić, narusza interesy konsumentów - mówi Izabela Pionke-Wolińska z UOKiK w Gdańsku.

Arkadiusz Gancarz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To ciekawe, ale od developera, od którego chciałeś kupić mieszkanie, czy tam po prostu, jak spam? Napisz o tym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dostałem zaproszenie do Biura obsługi klienta na negocjacje z deweloperem. czy jeszcze ktoś dostał taką przesyłke? Pozdrawiam. xmentos@o2.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.