Facebook Google+ Twitter

„Druga krucjata” Phillipsa. Polityka a idea chrystianizacji

Jonathan Phillips zaoferował wnikliwą analizę sukcesów i porażek drugiej kampanii krzyżowej. W książce „Druga krucjata. Rozszerzanie granic chrześcijaństwo” rzuca nowe światło na zagadnienie zbrojnej ekspansji religijnej pod osłoną krzyża.

Jonathan Phillips, Druga krucjata. Rozszerzanie granic chrześcijaństwa, przełożył Norbert Radomski, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2013 / Fot. Okładka książki Zdumiewa fakt, że każda epoka otwiera coraz to nowe źródła, wskazuje coraz to nowe aspekty, dotyczące przeszłości. Wydawać by się mogło, że nic nowego już dobyć nie można, a tymczasem kolejne studia zmieniają obraz dotychczas znany, co więcej z gruntu go zmieniają. Szczególnie intrygujące jest to zjawisko względem wieków dawnych, a do nich zalicza się średniowiecze, epoka pełna tajemnic w swych sprzecznościach i niezwykłych duchowych przedsięwzięciach. Powoli jednak i ta dziwna epoka odsłania swoje oblicze.

Niebagatelne znaczenie w odkryciu tajników średniowiecza ma nowe spojrzenie na genezę i przebieg drugiej krucjaty, jaką daje Jonathan Phillips w książce Druga krucjata. Rozszerzanie granic chrześcijaństwa. Jak ocenia prof. Malcolm Barber, Reading University, jest to doskonała prezentacja „nowoczesnej syntezy tematu w świetle obecnego stanu badań nad historią krucjat”. Oznacza to, że badacz zebrał w swym dziele pełen zakres wiedzy, wykorzystując wszystkie źródła podstawowe, historyczne i literackie, jak i wiele dyskusji.

Okazuje się, że zasługa autora tym jest cenniejsza, że dotychczas temat drugiej wyprawy krzyżowej (1145-1149) nie był zbyt często podejmowany, nie doczekał się też pełnego omówienia. Monografia Phillipsa stanowi pierwszą od ponad stu lat, rzetelnie opracowaną pracę historyczną. Poprzednia godna uwagi pochodzi z 1866 r. Wystarczy powiedzieć, że studiowanie i pisanie zajęło autorowi blisko dwadzieścia lat, bo rozpoczął badania w 1994 r., by zdać sobie sprawę z zakresu przedsięwzięcia brytyjskiego uczonego. Rezultatem jego działań jest zaś nie tylko opis genezy, przebiegu i skutków wydarzeń krucjatowych, lecz nade wszystko nowe ujęcie tej historii.

Druga wyprawa krzyżowa pozostawała zawsze w cieniu pierwszej, triumfalnej, legendarnej z lat 1095-1099, kiedy zdobyto Jerozolimę oraz trzeciej, spektakularnej, zwycięskiej z lat 1188-1192, kiedy odzyskano część Ziemi Świętej. Zakończona porażką druga krucjata była przez dziejopisów przemilczana. Wywołało to pewną próżnię poznawczą, lecz okazało się, że szczegółowe opracowanie tego ruchu jest możliwe za sprawą zachowanych dokumentów, listów, pieśni, krótkich relacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.