Facebook Google+ Twitter

Druga linia stołecznego metra ruszyła w Dniu Kobiet!

Spełniła się obietnica uruchomienia drugiej linii metra - w niedzielę 8 marca 2015 o godz. 9:40 ruszyła - doszło do skutku długo wyczekiwane i wielokrotnie odkładane (już od bardzo długiego czasu) otwarcie nowego odcinka stołecznego metra!

Oficjalne logo warszawskiego metra / Fot. WikipediaPo niespodziewanym zamknięciu strategicznej warszawskiej przeprawy, jaką był Most Łazienkowski - prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała przyśpieszenie otworzenia wyczekiwanej od dawna drugiej linii metra. Ukończony odcinek mierzy 6,1 km: od stacji Rondo Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego tunelem pod Wisłą przy Moście Świętokrzyskim i Stadionie Narodowym.
Pierwsze przymiarki do budowy podziemnej kolejki w stolicy Polski datuje się na rok 1925, kiedy rozpoczęto planowanie i badania gruntu. Niestety wielki kryzys lat 30 zatrzymał prace aż do roku 1938, kiedy je wznowiono za rządów prezydenta Stefana Starzyńskiego. Wybuch II wojny przekreślił tą inwestycję, dodatkowo w czasie wojny zniszczeniu uległy wszystkie dokumenty i opracowane plany. Dopiero w 1950 powrócono do tej idei. Rozpoczęto nawet drążenie tunelu o średnicy 6 m od szybu z komorą rozjazdową zlokalizowaną na Pradze w okolicy ulic Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. Zapału i środków starczyło tylko na odcinek o długości 1270 m. Inwestycję całkowicie przerwano w 1957 r.
Dopiero po upływie 26 lat wznowiono prace przy budowie metra, a 7.04.1995 uruchomiono pierwszy 11 km odcinek między Kabatami a Politechniką. Natomiast 25.10. 2008 oficjalnie zakończono budowę pierwszej linii.
Powstały 22 stacje na odcinku 23,1 km, a aktualnie przewozi się na tej trasie ponad 500 tys pasażerów dziennie.
Czy druga linia będzie się cieszyła podobnym powodzeniem? Czy pozwoli rozładować aktualne korki w godzinach szczytu, zachęcając kierowców i ich pasażerów do porzucenia swych stojących na zatłoczonych warszawskich ulicach aut?Widok na Centrum miasta stołecznego na osi drugiej linii metra. / Fot. Jarosław Franciszek Furmaniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Właśnie minął rok od uruchomienia II linii Metra w Warszawie!
Wagoniki kursujące co kilka minut pokonały na tym 6 km odcinku (w tym czasie) odcinek równy wielokrotnemu okrążeniu Ziemi i przewiozły ponad 35 mln pasażerów - w tym: pierwszego dnia 233 tys i każdego dnia roboczego ponad 100 tys i ok 60 tys w dni wolne od pracy*.
* źródło: wikipedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, oczywiście ma Pani rację ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratis, ale tylko II linią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj w dniu startu II linii Metra można się przejechać GRATIS !!! ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałem w TVN 24 start II linii metra o 9.40.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rusza dziś o 9.30.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawarto masę zakładów, czy metro ruszy w tym najnowszym terminie. Zapraszam też do szerszego spojrzenia na ten temat w moim kolejnym artykule na stronie: http://pl.blastingnews.com/warszawa/2015/03/w-niedziele-8-marca-rusza-druga-linia-metra-w-warszawie-00296373.html.
*źródło szerszych informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Metro_w_Warszawie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.